Only Real: Všeobjímající vůně heřmánku a baby music z Londýna

Only Real - Days In The City EP Only Real - Days In The City EP

Niall Galvin je celkem vysoký zrzavý kluk, který pochází ze západního Londýna. Co je živ nebo co si pamatuje, píše písničky a dosud bylo jeho největší doménou domácí pokojové studio, tedy počítač se zařízením, na němž dokázal nahrát skladby, které by se dost snadno mohly stát hity. Nádech lo-fi jim však dodává prvek, jenž je pro jejich interpreta a autora naprosto charakteristický. Spontánnost ve všech ohledech.

Jednadvacetiletý rapper a kytarista vystupující jako Only Real vyjel letos za hranice domoviny a Česká republika byla teprve jeho druhou zahraniční koncertní zastávkou. Krátký set, který odehrál s doprovodnou kapelou na festivalu Rock For People, byl dost strhující na to, aby se Only Real stal jedním ze jmen, která bychom si měli zapamatovat. Tehdy mě napadlo, proč neudělat krátký rozhovor a nezjistit více. Zpočátku se zdálo, že to nevyjde. Poněkud mě překvapilo, že je těžké udělat spontánní rozhovor se skoro neznámou kapelou na domácím festivalu...ale právě ona spontánnost byla tím důvodem, proč bylo snadné a nesnadné zároveň Nialla někde potkat. „Tak v šatně nejsou a my na ně bohužel jiný kontakt nemáme“, sdělili mi v novinářském stanu.

Nezbývalo, než si zjistit kontakt vlastní, a když to nešlo přes šatnu, nakonec zbývalo jediné...po koncertě Bloc Party jsem se zašla podívat do zákulisního baru. Celá parta Only Real zde seděla u kulatého stolu na pivě. Náš program poslední dvě hodiny od jejich vystoupení byl podobný. „Byli jsme se podívat na Bloc Party“ - na koncertě krajanů, kteří ten večer i přes výpadek zvuku měli před pódiem plno, kdo by mohl chybět...náhoda však dala, že hned poté jsem zasedla ke stejnému kulatému stolu s Only Real a mohla tak odhalit trochu více z dalších plánů Nialla Galvina.

Only Real zaujal už prvními ukázkami a jeho festivalový koncert byl námi dost očekáván. Naživo tuto výsostnou pozici obhájil, byť jeho vystoupení patřilo k nejkratším. Kytarovka, rap, psychedelie a nenucenost v jednom, zhudebněné příběhy mladého ducha, trocha z pokoje a poklidu domova, trocha z ruchu ulice. Splashh, Deerhunter, Big Deal – to jsou jména kapel, která najdete v Niallově přehrávači s největší pravděpodobností. Cadillac Girl, Cinnamon Toast nebo Backseat Kissers - to jsou videoklipy ke skladbám, jež najdete na jeho YouTube kanále Onlyrealtv. Blogeři jeho hudbu popisují většinou adjektivy jako „wavy“ nebo „lazy“. Vlnivé či líné, kdo si písně poslechne, zjistí, o co jde, tak jako když Niall vysvětluje, co znamená „rep real“. Kdo se stane jeho fanouškem na Facebooku, pochopí. Skladby jsou obrazem svého autora, přirozené, volně plynoucí, někdy až dětinsky bezstarostné, jindy temnější jako Blood Carpet, ale dost dospělé a vyzrálé na to, aby je hudební svět bral zcela vážně. Především však věrné mottu „Baby Music For Babies“.     

Dnes, když si Only Real povšimlo NME i MTV, zveřejňujeme tento rozhovor ze začátku července a vy už můžete poslouchat nové EP, o kterém Niall mluvil jako o jednom z plánů na letošní podzim. Takže ho tu máme. I když jeho odpovědi byly plné „nevím“ a „možná ano nebo taky ne“, zkusíme to, a představíme vám Only Real jako debutanta, který chystá první dlouhohrající desku na příští rok. Seznamte se už dnes.

Only Real, foto Facebook.com/Only Real Only Realfoto: Facebook.com/Only Real

Když jsem se dívala na tvoje videoklipy na YouTube, pomyslela jsem si, že tohle vypadá na projekt jednoho kluka, který dělá hudbu doma na počítači ve svém pokoji. Ale tady na festivale ses objevil s celou kapelou. Napsal jsi prvně skladby a poté dal dohromady kapelu nebo už s tebou byla v procesu tvorby?

Only Real jsem jen já, ale když jsem potom měl hrát písničky naživo, chtěl jsem mít kolem sebe lidi, kteří by jim dodali trochu více energie. Taky je to větší sranda, vyjet do těchto končin s kamarády.

Přiznám se, čekala jsem od tebe, že budeš na pódiu dělat podobné věci jako Ed Sheeran (i když oba hrajete úplně jinou muziku), tedy show jednoho týpka s kytarou, looperem, rapujícího a zpívajícího zároveň.

Ne, chtěl jsem mít vystoupení tak zajímavé a energické, jak je to jen možné, a další lidé tomu dodají...čtyřikrát větší sílu.

Nemáš žádný oficiální web, jen Facebook a Twitter, mnoho se o tobě z internetu nedozvíme. Kdy jsi vlastně začal s hudbou?

Asi tak před dvěma lety, možná před rokem a půl. Skladby píšu celý život, ale Only Real má své počátky v té době. Vždycky jsem psal písničky ve svém pokoji a pak jsem si prostě řekl, že vytvořím nějaké nahrávky a dám je online. Mám hodně skladeb, nenechám svůj mozek chvíli v klidu.

Dobře, nahrál jsi svou hudbu, zveřejnil ji na netu, ale jak si zajistil, aby byla slyšet?

Objevil ji jeden blogger, jmenoval se Noam,  který o ní napsal. Teď je to můj tiskový manažer.

Plánuješ brzy vydat debutové album?

Chtěl bych vydat nějaké písně na podzim, ne však album. To až příští rok, až na to budu opravdu připravený. Chci, aby bylo opravdu dobré a byly na něm skladby, se kterými jsem spokojený, a baví mě hrát je naživo. Příští rok (zamyslí se nad konkrétnějším datem)...určitě vydám nějaké to album, nevím...možná ho nikdy nevydám. Ale jo, snad se to podaří.

Vydáš desku pod labelem nebo sám ve stylu DIY?

Určitě na labelu, nevím, na jakém, je jich tu hodně a já se ještě úplně nevyznám v tom, který je dobrý a který je špatný. Dělám rád hudbu sám, ale v tuto chvíli končí fáze, kdy to bylo jen o mně a už se začínám dívat po vhodném producentovi, který porozumí tomu, jak tvořím hudbu doma, vezme ji a přetvoří v něco jiného.

Ve svých skladbách rapuješ a hraješ u toho na kytaru, je to pro tebe lepší způsob vyjádření, než kdybys zpíval?

Jo, je to pro mě přirozenější, není to rap jako takový, spíše mix zpěvu a rapu. Nevím, rap prostě miluju.

Je v nich také kus psychedelie, té současné, posloucháš Tame Impalu?

Ano, líbí se mi spousta psychedelické hudby, kytarovek, hip hopových umělců...nejradši mám londýnskou kapelu Childhood, jsou to moji kamarádi, známe se od dětství. Chci, aby tohle byla ta nejdůležitější zpráva z tohoto rozhovoru: poslechněte si Childhood!

V té chvíli nás přerušila vůně heřmánku... „všeobjímající vůně heřmánku“ pozastavil se Niall nad touto zvláštností... „to asi někdo někde odhodil sáček od čaje“, prohlásil jeden z jeho kamarádů a přerušil tak veškerou poetiku této scény. Ten moment, který nic neznamená, ale přesto si ho zapamatujete.

Co bude s Only Real dál, až se vrátíte do Anglie?

Zahrajeme pár koncertů, vydám nějaké skladby a uvidíme, co přinese další rok...

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.