Foto: Sarathy Korwar, Olomouc – Jazz Tibet Club, 24. 3. 17

Sarathy Korwar, Olomouc – Jazz Tibet Club, 24. 3. 17 Sarathy Korwar, Olomouc – Jazz Tibet Club, 24. 3. 17 Marcel Skýba

Malé domorodé národy zůstávají větším civilizacím často skryty, případně si svou izolaci snaží co nejvíce udržet. Kdykoliv se tak k nám dostane cokoliv z jejich kultury, už tak dosti mystického, získá to s celým příběhem na mystičnosti ještě větší. Kmen Sidi žije v centrální Indii. Usadil se tam před tisícovkami let, kdy tam jeho předkové dopluli na dřevěných bárkách z daleké Afriky. Už tak dosti romantický příběh ve své tvorbě umocnil Sarathy Korwar.

Rodák z Ameriky v Indii vyrůstal a v rámci svého pobytu se dostal právě mezi Sidi. Pořizoval si přitom nahrávky jejich obřadních a jiných písní a po návratu se s nimi rozhodl hudebně pracovat. Záznamy posloužily jako samplový základ, kolem nichž Sarathy Korwar rozvinul omamné nespoutané jazzové asociace s přesahy k elektronice a ambientu.

Naživo, s přispěním kytaristy i saxofonistky, byl zážitek podtržen. Sarathy Korwar diriguje ansámbl na bicích a staví stěny, na které se zbylé nástroje zavěšují tak dlouho, dokud ji zcela nezaplní. Vznikají hutné jazzové organismy, pulsující klubovým životem a moderním hávem, ale zároveň skrz na skrz prošpikované tradicí a folklórem. Zajímavě multikulturní mix, který zcela po právu oslovil label Ninja Tune. Další důkaz, že nejmodernější jazzové vize je potřeba hledat na britských ostrovech. (Tomáš Franta)

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.