PAF 2021: Přehlídka současného umění v adventní Olomouci

Soho Rezanejad Soho Rezanejad

„Před jednadvaceti lety vstoupilo lidstvo do třetího milénia. Spolu s pompézními oslavami a euforií tohoto milníku vznikl i festival PAF Olomouc,“ avizují pořadatelé PAFu letošní přehlídku animovaného filmu. Ta již dávno není pouze událostí soustředící se výhradně na filmovou animaci, za dobu své existence prošla platforma značným vývojem do současné podoby, v rámci níž reflektuje současné umění obecně. Nejinak tomu v Olomouci bude také v případě letošního ročníku s podtitulem PASSION AND FEELINGS. THIRD MILLENNIUM během 2.–5. prosince.

AKTUALIZACE: Festival se vzhledem k vyhlášení opatření spjatých s pandemií rozhodl pro přesun na další rok. V roce 2021 v termínu 13.–19. 12. místo toho proběhne PAF online
Jednou z ústředních součástí momentální podoby festivalu je soutěž Jiné vize, která si klade za cíl mapovat dění na poli tvorby pohyblivých obrazů filmu a videa v České republice. Kurátorkou tohoto roku bude japonská teoretička médií a bývalá vedoucí ateliéru videa na Fakultě výtvarných umění brněnského VUT Keiko Sei. Mezi soutěžícími je například ukrajinská filmařka Anna Kryvenko se snímkem Lekce kolektivní samoty o komunitním soužití a vlivu městského zázemí na něj odehrávající se v pražských Nuslích či existenciální koprodukce Radka Brousila a Kryštofa Hlůžeho Can You Still Feel The Butterflies?.

Další programovou sekcí jsou takzvané PAF originals – premiérové kolaborace umělců vznikající na popud festivalu. V těch se potkali Martin Ježek a Jaroslav Tarnovski (Gurun Gurun), kteří stojí za audiovizuální performancí Chceme umírat poukazující na beznaděj a marnost života. Bytovou a klimatickou krizi pak zreflektuje Pan Ovocňák v režii Markéty Wagnerové a kolektivu Televize Estráda.

Výraznou stránkou PAFu je pak každoročně hudební program. V Olomouci vystoupí především současnou elektronickou scénu reprezentující umělci. Z těch českých to bude kupříkladu hudební publicistka, DJka a rezidentka Radia Punctum Adéla Sobotková pod pseudonymem New Magic Media, kolektiv BCAA system nebo jeden z jeho členů David Střeleček alias Eva01, umělec, designér a hudební producent.

Mezi nejzvučnější zahraniční jména festivalu patří v Londýně žijící producentka známá jako object blue. Její hudební experimenty s klubovou dekonstrukcí a technem se vyznačují ultramoderním sound designem, v případě nejnovějšího EP Grotto doplněným o výraznou vizuální složku spolupracovnice a manželky Natalie Podgorské, jež do Olomouce rovněž zavítá.

Výrazným bodem hudební části bude bezesporu koncert Soho Rezanejad, světoběžné umělkyně narozené v New Yorku, jejíž hudba se pohybuje od synthpopově laděného debutu Six Archetypes až k mnohovrstevnatému, na samply a extrémní polohy bohatému albu Perform and Surrender.

Posledním z řady věhlasných hostů budiž kultovní postava ostrovního ambientu, spisovatel a knižní nakladatel Richard Skelton. Experimentátor s field recordings, smyčcovými drony a nadpozemským zkreslením, který se nebojí odrovnat své posluchače přebuzenými synťáky, když na to přijde. Pro své olomoucké vystoupení v Kapli Božího Těla chystá speciální projekt věnovaný baroknímu skladateli a rodákovi z Hané Gottfriedu Fingerovi.

Jedenadvacátý ročník PAFu nabízí nabitý program jak po stránce vizuální, tak té hudební. Předvánoční atmosféra v historickém centru Olomouce pak jako vždy dodá festivalu unikátní slavnostní nádech.

PŘESUNUTO: PAF 2021, Olomouc – Konvikt a další místa, 2.–5. 12. 21
PAF 2021 online, 13.–19. 12. 21 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.