Foto: Xeno & Oaklander + Sky to Speak + S.M.R.K., Brno – Kabinet Múz, 16. 5. 18

Xeno & Oaklander Xeno & Oaklander Nela Bártová

Středa v Kabinetu Múz ve znamení převážně analogových syntezátorů. Nemocný Ghostrider nedojel, škoda, ale i tak to byl plnohodnotný a povedený večer. Ambientní Sky To Speak zapůsobil zádumčivou atmosférou, sedí se na zemi, což vyhovuje. Z jeho setu cítím naléhavost, která je však ukryta pod clonou klidnějších vrstev, které odkrývá a zase skládá na sebe.

S.M.R.K., příjemný objev. Každý ze členů ponořen do svých zvuků, které dohromady tvořily kompozici, jež se přelévala, bublala i skákala, tuhlenc byla klidnější, tuhlenc energická (drum pad!). Bavila mě upřímnost tohohle seskupení, jako by nebyli na koncertě, ale někde sami ve zkušebně nebo doma; posedávání, občas prohozený slovo, opřená hlava, pohoda, žádný stres a křeč – tihle kluci asi nemají potřebu si na něco hrát, krom svých nástrojů. Podobně laděná analogová monokultura se objevuje i na projekci. Tyhle sympaťáky si zapamatuju. Smrk kapitalismu!

Xeno & Oaklander je žhavý a žánrově víceméně ojedinělý kůň ve stáji labelu Ghostly International. Potemnělé analog-disco se zpěvem. Je jasné, že největší zvukovou práci odváděl Sean McBride, Liz Vendelboo hudebně spíš tak trochu přicmrndávala, ale hlas má hezký, jemný, procítěný. Tanečky v kombinaci se zasněnými pasážemi, každopádně, ach, ten specifický sound starých analogových synťáků! ​

Xeno & Oaklander + Sky to Speak + S.M.R.K., Brno – Kabinet Múz, 16. 5. 18

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.