OFF Festival 2016: Když headlinery nepotřebujete...

OFF Festival 2016 OFF Festival 2016 Matěj Hošek

OFF Festival 2016: reportáž | fotogalerie

Nevím, jestli Artur Rojek něco někomu udělal, každopádně smůla, která se mu s letošním ročníkem lepila na paty, byla už za hranicí únosnosti instantní karmy. Že interpreti ruší svá vystoupení na festivalech, je věc poměrně častá, ale že vám koncert zruší tři headlineři a další interpreti pár dní, respektive hodin před začátkem, to už je poměrně unikát. Rojek si svůj kalich hořkosti vypil až do dna, avšak díky věrným divákům a mnohým překvapením nakonec nemusel moc křivit ústa. OFF byl opět zajebisty, když tentokrát s varovným ale…

OFFu nepochybně pomohlo to, že slovo headliner je v Katovicích pojem dosti relativní. Není zde totiž problém umístit ryze klubového interpreta na hlavní stage, neboť na něj i tak přijdou tisíce lidí. Proto, když ze seznamu postupně odpadli GZA a kvůli zdravotním obtížím posléze i navrátilci The Kills a ANOHNI, OFF si prostě nové headlinery udělal. Tak třeba jihokorejští Jambinai měli hrát původně kolem druhé ranní na nejmenší experimentální stagi. Nastalá situace je však „vytáhla“ v dřívější čas na hlavní pódium a místo pár stovek nespavců je viděly davy v nejatraktivnějším čase. A tah to byl výtečný, moc lepších koncertů jsem za posledních šest let na OFFu neviděl. Metalová energie, post-rockové postupy, konsternující a znepokojivé moderní vize starobylých folklórních korejských nástrojů v dráždivém a provokujícím dialogu s kytarami.

Jambinai, OFF Festival 2016 (foto: Matěj Hošek) Jambinai, OFF Festival 2016foto: Matěj Hošek

Dráždivá a provokující byla i norská divoženka Jenny Hval. Ve svém koncepčně vystavěném vystoupení, v němž střídala převleky a tváře a hudbou decentně podkreslené manifesty s hutnou elektronickou vřavou, neopomněla zdůrazňovat neofeministický proud a antikapitalistický podtón. Její společensko-politická kritika přitom nebyla ojedinělá. Stalo se to vůbec poprvé, co na OFFu zaznívalo od kapel tolik spontánních politických vyjádření. Globální fenomén vzrůstajícího populismu, xenofobie, sociální nerovnosti a nacionalistických tendencí už je očividně natolik znepokojující, že i jinak angažovanosti prostí hudebníci cítí potřebu se vůči tomuto vymezit. A kde jinde tak učinit, než na jednom z nejtolerantnějších míst na světě, na nadžánrovém hipsterském festivale. Takto se například Liima během svých hřejivých, neohipísáckých tanečků ohradila vůči Trumpovi a Sleaford Mods vtěsnali do svého šlapajícího řízného post-punkového rapového minimalismu, přinášejícího exkurzi do dělnického světa britských periférií, upřímnou omluvu Polákům za chování Britů po kampani za brexit. A náznaky pohrdání současným nacionalismem si neodpustili ani Napalm Death či Yung Lean.

Druhý jmenovaný, výrazná tvář současné švédské hiphopové scény, mimo jiné strhl diváky asi k největšímu kotli letošního ročníku. A to i navzdory tomu, že v Leanově živé prezentaci bylo až moc hiphopových klišé, které v jeho studiové „verzi“ naštěstí chybí. Podobný nepoměr mezi kvalitou vystoupení a diváckým šílením jsem spatřoval u Fidlar. Moshpit pod pódiem vířil nekriticky prach i tehdy, kdy Fidlar vedle výtečně špinavých garážových úderek nasadili spíše pop-punkové písničky pro teen-punkerky. Naprosto vyvážený poměr pódiové a podpódiové energie naopak bylo možno zažít na noisových legendách Lightning Bolt, kteří přikovali řádně masivní hlukovou stěnou a tradičně bizarní prezentací.

Lightning Bolt, OFF Festival 2016 (foto: Matěj Hošek) Lightning Bolt, OFF Festival 2016foto: Matěj Hošek

Zcela netradiční bizarní zážitek připravili Kero Kero Bonito. Vyslanci Electronic Beats scény, kteří servírují dětsky hravý osmibitový casio pop a zabalují ho do vizuálu kombinujícího japonské anime a estetiku Hello Kitty, zacukali publiku koutky a svou recesí vítaně rozproudili uprostřed líného odpoledne.

Ostatně, se scénou Electronic Beats byla letos na OFFu největší zábava. Především pak se severskou částí programu. Jaga Jazzist s vytříbeným zvukem a vytříbenou světelnou projekcí zahalili do nespoutaných jazzových dálav, strojově přesných a perfekcionistických, a přesto imaginativních. A o neodolatelnosti islandské elektroniky pak přesvědčili GusGus a Kiasmos. Prvně jmenovaní rozvernější a extrovertnější formou, druzí pak formou zasněnou, vrstevnatou, introvertní. Vystoupení projektu Ólafura Arnaldse a Januse Rasmussena považuji za vůbec nejlepší, kterému jsem byl letos na OFFu přítomen. Nebude mít sice trvalejší účinek jako například překvapení ročníku, Jambinai, ale v danou chvíli a v dané náladě se zkrátka sešlo vše, co se sejít mělo. Chladná noc, poslední zbytky sil, za krk dosedající melancholie a do toho ambientní techno smyčky proplétající se s klavírní kompozicí, které člověka v celém tom rozpoložení jaksi zakonzervovaly, ale zároveň jej dostatečně odstřihly od okolí a pohroužily do sebe samého. Většina lidí tančí se zavřenýma očima, mnohem více pro sebe než pro ostatní. A když už náhodou otevřou oči, pohltí je surrealistická projekce a víření laserů. Symbióza se prohlubuje.

Před poslední písní Arnalds oznamuje, že má zlomená žebra a že Kiasmos zrušili celé letní turné. Kromě koncertu na OFFu. Chtěli zažít atmosféru nejvelebnějšího svátku alternativní hudby posledních let. V tu chvíli symbióza vrcholí a závěrečná skladba probíhá v intenzivní introvertní extázi.

OFF Festival 2016 (foto: Matěj Hošek) OFF Festival 2016foto: Matěj Hošek

Uvědomuji si přitom, že chybělo málo a OFF mohl v tomto prokletém ročníku přijít i o další lákadlo. A zároveň se mi na mysl krade pochybnost, zdali je OFF stále tou Mekkou alternativy, na kterou se nesahá. Je pravdou, že pozitiva i nadále převládají a že festival s lepší atmosférou a lepším prostředím aby člověk široko daleko pohledal. Zároveň mám však v posledních letech pocit, že tým kolem Artura Rojka začíná v dramaturgii někdy trochu tápat.

Zajisté za to mohou z určitě části i finanční možnosti, které se OFFu poslední tři ročníky kvůli odlivu sponzorů poněkud zmenšují. Nemůže to však být absolutní výmluva. Podívám-li se třeba na letošní Creepy Teepee, které k OFFu vždy určitým způsobem vzhlíželo, povedlo se mu i s mnohem menším finančním krytím uspořádat line-up, který nezaspal dobu a bavil od začátku do konce. U OFFu, na druhou stranu, se letos projevilo, že když zasáhne deux ex machina a vyřadí pár položek, není najednou v některých momentech z čeho brát. A ani domácí polská scéna, která je na OFFu vždy silně zastoupena, to letos (s výjimkou výborných JAAA!) příliš nezachránila, když i stálice jako Brodka spíše zklamaly. Možná právě tento smolný ročník organizátory trochu rozhoupe a přinutí je opět mnohem více přivážet aktuální kapely než spoléhat na věrnost návštěvníků, kteří mají OFF jako životní styl a vrací se na něj několik let po sobě. Jejich trpělivost nemusí být bezedná.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.