Queens of the Stone Age opět v Praze, tentokrát v královském sále

Queens of the Stone Age v Praze: reportáž | fotogalerie

Queens of the Stone Age už jsme v pondělí u nás nevítali zdaleka poprvé, relativně krátce, pouze rok po vystoupení na Rock For People, se jejich fanoušci dočkali samostatného koncertu v pražském Foru Karlín. Kapela přehrála skoro chronologicky skladby napříč svým repertoárem včetně nové desky a během téměř dvouhodinového koncertu zaznělo dost takových, na něž se loni nedostalo.

Předskokanka Brody Dalle, dříve frontmanka punk rockových The Distillers, která letos vydala své první sólové album Diploid Love, zněla občas tvrději než samotní Queens of the Stone Age. Škoda, že právě výrazný hlas, který je asi její největší předností, občas trochu zanikal v rozostřených kytarách (možná to bylo zpočátku nedoladěným zvukem). Směsice punku, tvrdšího kytarového rocku s trochou garáže vháněla do hlavy myšlenku, že takhle nějak by mohlo vypadat vystoupení Courtney Love, kdyby více pečovala o svůj hlas a přitvrdila. Brody sice v kontrastu s QOTSA trpěla určitou podobností některých skladeb a tudíž monotónností, ale jak ona, tak její manžel Josh Homme měli jedno společné – vyzařovali na pódiu určitou pokoru a skromnost, bez velkohubých gest a rockové pózy.

Queens of the Stone Age, Praha, 11. 8. 14, foto Radek Hruška Queens of the Stone Age, Praha, 11. 8. 14foto: Radek Hruška

Hlavní hvězdy Queens of the Stone Age si dali záležet na tom, aby zazněly zaručené hity z jejich portfolia jako Do It Again, No One Knows, Little Sister i novinky jako My God Is The Sun či celkem oblíbená Smooth Sailing, tak různé návraty do jejich stoner rockové minulosti jako First It Giveth nebo závěrečná Feel The Good Hit Of The Summer. Specifické místo pak měly klavírní balady, které sice nejsou úplně nejsilnější stránkou této kapely, ale ...Like Clockwork měla svoje kouzlo, méně už The Vampyre Of Time And Memory. Co bylo překvapující, právě u druhé zmíněné balady bylo slyšet zpívající publikum, což bych čekala spíše u osvědčené davové klasiky Make It Wit Chu, kdy zase sál podivně mlčel.

Různorodost a využití všemožných žánrů i rytmicky v jejich hudbě dělá z koncertu Queens of The Stone Age zážitek, při kterém nikdy neztrácíte pozornost. Pocitu určitého luxusu se dostávalo i díky modernímu sálu Fora Karlín, který zajistil pohodlí, vydařený zvuk a výhled na pódium téměř odkudkoliv. Jedno s druhým, a k tomu setlist, v němž se dostatečně prohrábla diskografie QOTSA a nová deska dostala přibližně uprostřed hraní plný prostor (zasloužený), to vše udělalo z tohoto večera hotový svátek. Zhodnotit význam nového pražského sálu se musí zas a znova, protože na rozdíl od také letos otevřeného brněnského Sono centra s nepříliš přesvědčivou dramaturgií, Forum Karlín má po Nine Inch Nails další zářez výborného téměř vyprodaného koncertu. Celkem velká akce, a přitom atmosféra jako v klubu.

Queens of The Stone Age+Brody Dalle, Praha – Forum Karlín, 11. 8. 14

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.