Skanzen & kýč Sunn O)))

Sun O))), Praha Sun O))), Praha Andrea Petrovičová

Vzpomínky na koncert v kostele před deseti lety, články v Respektu, citace Guardianu. Hype kolem koncertu Sunn O))) v Arše byl adekvátně masivní a k dokonalosti už chybělo snad jen promo v Sama Doma. Holt zakladatelé žánru a kultovní postavy experimentální scény nejezdí do Prahy každý den. Kór s tak výborným supportem v podobě Frederikke Hoffmeier alias Puce Mary.

Ta večer pochopitelně zahajovala. Set vycházející především z aktuální desky The Drought vydané u mekky současné experimentální elektroniky – labelu PAN –, naplňoval zvěsti o posunu z vod agresivního industriálu do komplexnější polohy, kde půdovní podstatu její hudby doplňují klidnější plochy a místo pro hamonii. Řev topící se v konstatní hlukové vlně, známý třeba z loňského vystoupení na Donaufestivalu (a obecně jejího působení u Posh Isolation), částečně nahradil tepající lomoz a pozvolné budování atmosféry. Puce Mary vytvořila prostor k nádechu před nevyhnutelnými explozemi, a tím umocnila jejich sílu. Fakt, že to opravdu fungovalo, dokládá plný sál po celou dobu vystoupení.

Před obligátní hradbou zesilovačů a za mlhou stojí postavy ve františkánském mundúru. Modrá, červená. Let there be drone! „Nebýt Attily, taky to neznám...”, dál už tu konverzaci neslyším, jeden z dvojice Stepehen O’Malley/Greg Anderson (možná taky oba) totiž právě hrábnul do strun a spolehlivě urval pomyslnou střechu divadla. Vibruje všechno. Pomalu se linoucí intenzivní hřmění kytar postupně doplňuje Moog. Z mlhy vystupuje ostentativně zdvižená kytara…

A takto pokračují další dvě hodiny.

Rovnou přiznávám, že jsem se do toho nedokázal dostat. Ve srovnání s výtečnou Puce Mary mě Sunn O))) nudili. Jsem si vědom té hereze, ale nemůžu se ubránit dojmu, že jakkoliv významný jejich projekt z hlediska vývoje experimentální hudby je, trochu jim ujel vlak. Repetice k jejich hudbě nepochybně patří, jen by se možná hodilo ji vdechnout nový život a posunout tak její dopad o kus dále. Zároveň chápu, že performance Sunn O))) vyždauje specifickou náladu, schopnost vypnout a nechat se unášet směrem k tranzu. Mě se to nepodařilo. Možná by to šlo lépe v tom kostele, v Ponci na Silent Night nebo uprostřed hořického lesa na Psy-High, ale na stojáka v plné Arše to bylo nad mé síly. Zbyl pouze skanzen a kýč.

Sun O))) + Puce Mary, Praha – Divadlo Archa, 2. 3. 19


vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.