Konektiv: Ukázat přínos mezikulturní spolupráce

Koruth & Barry Wann Koruth & Barry Wann foto: Libor Galia

Projekt Konektiv Nights vznikl jako reakce na rostoucí xenofobní a antiimigrantské tendence, silně rezonující ve společnosti během migrační vlny utečenců z války sužované Sýrie. Poslední kapkou pro zakladatele Pavla Krause bylo zneužití tématu tématem v rámci parlamentních a následně prezidentských voleb v letech 2017 resp. 2018. Vytvářením prostoru pro vznik nových hudebních spoluprací, ve kterých se poprvé setkají čeští hudebníci s hudebníky z řad přistěhovalců a národnostních menšin, se rozhodl ukazovat pozitivní přínosy mezikulturní spolupráce v českém prostoru.

Pátý ročník Konektiv Nights proběhne 7. a 9. prosince v pražském divadle Alfred ve dvoře a ve Studiu Divadla Drak v Hradci Králové. Letos představí propojení šesti hudebních projektů, které vystoupí ve třech nových hudebních vystoupeních – Mariana Jouzová & Qow, Alena Boada & Sweeps 04 a Koruth & Barry Wann.

Poslední dva ročníky se na hledání umělců pro Konektiv Nights podílí rovným dílem sám Kraus a Ewelina Vlček-Chiu (Ba:zel, Ai Fen), se kterou se seznámil při pořádání Konektiv Night Vol. II. roku 2019, kde měla své vůbec první veřejné vystoupení právě pod uměleckým jménem Ai Fen. Od té doby je, coby spolukurátorka, nedílnou součástí celého projektu.

„Výběru umělců vždy předchází dlouhé období rešeršování, mapování různých hudebních scén, poslouchání a chození na koncerty. Pak následují debaty, během kterých vymýšlíme, které hudebníky a v jaké kombinaci by stálo za to propojit. Záměrně pracujeme s určitou dávkou rizika a snažíme se vytvářet hudební dvojice, kde se potkají umělci nejen z odlišných kultur, ale kteří jsou – alespoň na první pohled – vzdálení i žánrově. To jednak do projektu vnáší pocit určitého vzrušení a překvapení a zároveň věříme, že jedině takovýmto způsobem můžeme přijít s něčím skutečně novým a originálním,” přibližuje proces Kraus.

Podívejte se na záznamy vystoupení třetího ročníku Konektiv Night: Mikuláš Hamerla & Nichi Mlebom, Natálie Pleváková & Andrea Rottin a Dora Rodriguez & Faolan McGowan.
Výběr umělce nejen s ohledem na kulturní rozmanitost, ale i s důrazem na žánrovou různorodost žánrovou a na prolínání tradičních a inovativních tvůrčích přístupů, do velké míry ovlivňuje, jaký přístup ke spolupráci hudebníci zvolí, a jakou povahu bude mít výsledné vystoupení. Některé dvojice jdou směrem volné improvizace, jiné naopak zkoušení věnují hodiny a dny intenzivních přípravy, mají předem promyšlený každý jednotlivý tón. „Je pro mě vždy velice zábavné a inspirující z dálky sledovat procesy příprav. Ve výsledku je každopádně i pro mě samotného výsledný koncert vždy velkým překvapením,” dodává Kraus. 

Letos zamíří Konektiv i do Hradce Králové. Apel, který akce přináší, chtějí pořadatelé šířit i do regionů. Je zároveň příležitostí, jak platformu Konektiv rozvíjet v rámci nových spojení, v tomto případě meziregionální, i jak narušovat vnímání hlavního města jakožto exkluzivního kulturního centra republiky. 

Umělecký a kulturně-politický projekt Konektiv Night samozřejmě zasáhla i debata ohledně uprchlické vlny z Ruskem rozpoutané války na Ukrajině. „Sleduji s velkým napětím a děsí mě pozorovat, jaký odpor se proti příchodu válečných běženců zvedá. Potvrzuje se tím bohužel fakt, že myšlenka Konektivu je i po pěti letech stále relevantní. Při této příležitosti bych rád upozornil na sbírku na podporu aktivit Iniciativy Hlavák, kterou jsme založili jakožto formu dobrovolného vstupného na Konektiv Night Vol. III, který se kvůli tehdy panujícím proticovidovým opatřením konal online. Sbírka je stále aktivní, Iniciativu Hlavák je možné podpořit na donio.cz/PodpormeHlavak,” vybízí Pavel Kraus.

Pod článkem následuje galerie z jednotlivých zkoušení na letošní Konektiv Night.

Konektiv Night Vol. V, Praha – Alfred ve dvoře, 7. 12. 22
Konektiv on tour, Hradec Králové – Divadlo Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla, 9. 12. 22

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.