Fest-view: Colours of Ostrava 2014

Zlata Holušová a Winston McAnuff, foto FB Colours of Ostrava Zlata Holušová a Winston McAnufffoto: FB Colours of Ostrava

Colours of Ostrava 2014: Fest-namte se (1. díl) |

Fest-namte se (2. díl) | Fest-view

Milník v čekání na letošní ročník Colours of Ostrava, kterým je zveřejnění kompletního programu, je už za námi. Návštěvník však nadále může sbírat různé informace týkající novinek, které festival chystá. Naše dotazy ohledně line-upu, nového doprovodného programu, jímž bude například debutující Poetická scéna, zodpovídala Zlata Holušová, ředitelka a zosobnění Colours of Ostrava.

Stane se hudební konference Czech Music Crossroads, která se letos koná poprvé, pravidelnou událostí spojenou s festivalem?

Rádi bychom pokračovali v této tradici, ale v tuto chvíli je akce teprve před námi, a tak hodnotit budeme později. Nicméně už teď vím, že skutečně přijedou i dramaturgové evropských festivalů, kteří by si u nás rádi vybrali kapely k pozvání na svou událost. A to je náš hlavní cíl. Budoucnost festivalu záleží také na tom, zda pro ni získáme finanční podporu. Je to velmi drahá záležitost.

Robert Plant (Led Zeppelin), foto Filip Drábek Robert Plant (Led Zeppelin)foto: Filip Drábek

Můžete pro nás prosím trochu rozvést volbu headlinerů? Máme tady tři generace rockerů Robert Plant, The National, Bastille a energickou hudbu mladých interpretů MGMT, John Newman nebo ZAZ. Jak jste s výslednou konstelací spokojena? Nechybí Vám třeba větší žánrová rozmanitost?

Nechybí, pokud budu mezi headlinery počítat i Trentemøller, Darkside a řadu dalších představitelů elektro scény jako je Jamie Woon a Ólafur Arnalds. Máme hvězdné písničkářské osobnosti – John Butler Trio, Emilíana Torrini, John Grant, Charles Bradley, Seasick Steve a také stále velmi reprezentativní přehlídku africké hudby – poprvé v Čechách například velmi slavná Angélique Kidjo. Jsou zde nová jména plná příslibů – skvělí Goat, vycházející hvězdy Chet Faker, MØ, Abby a mnoho dalších...

Nevím, která barva v pestrosti vám tu chybí, mi se to zdá barevné velmi, Colours stále představuje také alternativně velmi zajímavé interprety v Gongu. Lahůdkou je pro Colours speciální spojení Leo Abrahamse a Iarla Ó Lionáirda. Najdete velmi kvalitní jména z world music, elektro hudby, rocku i popu. Já už si větší žánrovou rozmanitost nedovedu představit. Navíc program vždy vychází také z možností, které kapely jsou zrovna on the road a jsou ochotny se na Colours zastavit.

Jak to bude letos fungovat s rezervacemi do Gongu? Budou přenosné, dají se stornovat, budou se pouštět lidé i bez rezervací při nenaplnění kapacity?

Rezervace na základě dobré zkušenosti budou stejné jako v loňském roce. To znamená, že pokud nebudou obsazeny, budou moci lidé do Gongu i zdarma, navíc opět bude fungovat velmi kvalitní projekce před Gongem, což je určitě unikátní služba Colours i v rámci jiných světových festivalů.

Daniel Hradecký, foto nakladatelství PERPLEX Daniel Hradeckýfoto: nakladatelství PERPLEX

Z nově chystané Poetické scény vykukuje několik významných jmen, například Iyeoka nebo z české scény Jaromír Typlt, Jaroslav Erik Frič, a dokonce se něco šušká i o Martinovi Hilském, navíc nástin programu slibuje intermediální zážitek (hudba a poezie). Myslíte si, že výsledný program stage bude konkurovat velkým hudebním scénám?

Určitě už nyní vzbuzuje velký zájem, přesto je to scéna komorní a s omezenou kapacitou. Je to lahůdka pro hloubavé duše a zároveň místo k odpočinku, prožitku a zastavení se v ruchu festivalu. Moc se na tuto scénu Blanky Fischerové a Petra Hrušky těším, a také na všechny jejich hosty včetně Daniela Hradeckého, a protože to bude poprvé a uvidíme, jak moc se tato scéna chytne, třeba bude příští rok potřebovat větší prostor.

Návštěvníků stále přibývá, minulý rok jejich počet překročil hranici 33 000. Je areál letos připraven pojmout ještě větší publikum? Očekáváte a těšíte se na opětovné prolomení rekordu?

Areál je opět větší a krásnější a určitě připraven na velký nápor lidí. Myslím, že máme ještě velké rezervy. Stále přibývají nové prostory pro komfortnější programové novinky. Letos se také chystáme otevřít novou velkou výtvarnou zónu a sportoviště.

The National, foto myspace.com/thenational The Nationalfoto: myspace.com/thenational

Příprava kina se rozhodně nepodcenila, slibujete vynikající techniku a program ušitý dramaturgy z LFŠ. Nevyužívají však návštěvníci Colours kino spíše jako odpočinkovou zónu? Projekt 100 je anticipovaná událost s tradicí, avšak může se stát, že někdo u snímků bude podřimovat...

Já myslím, že je v pořádku, že je to odpočinková zóna, tak je taky myšlena a jsme rádi, že je kvalitní a zároveň přínosná, letos navíc poprvé v novém kině v Novém světě techniky, kde je také poetická scéna a hlavní stan České televize s bohatým programem.

Colours of Ostrava, Ostrava – Dolní Vítkovice, 17.–20. 7. 14

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.