Absolutní preference a dosah subjektu jménem Mikuláš. Tohle a víc jsem stihl poslechnout za únor, i několikrát, a budu vám teď každý měsíc přinášet širokospektrální souhrn hudebních tipů z celého světa. Hlavní je hned na začátku pochopit, že se můžeme i nechápat.
ALBA:
Black Dresses – Forever in your heart (Kanada, 45 minut)
Jakýkoli rušivý element téhle kompoziční šílenosti je záměrná hra. Užívám si tu syrovost.
Tohle je pro mě upřímně těžko popsatelné, miluju to, přenáší mě to za okraje. Folklór spojený s experimentální, plastickou elektronikou, plasma a cibulák, v provedení celého houfu tvůrců a tvůrkyň. Vyšlo pod Punctum Tapes i na vinylu.
Čtěte také: Liptovské lidové písně v syntezátorovém imagináriu
Druhá deska, která podle mého nedohnala tu první, protože ani nikdy nechtěla. Rozdělením do dvou disků vytvořený kontrast mezi bengry a vlastně hrozně krásnými písněmi. Hosti jedna báseň.
Trio z Prahy, které to řeže. Post-avant jazzcore je možná až moc zábavný tag na jejich Bandcampu, ale deska rozhodně stojí za poslech. Pokud máte rádi tvrdé, instrumentální naléhání – neminout.
DJ Rozwell – What Happens After The Death Is Recorded (USA, 59 minut) | Bandcamp
Psychedelická horská dráha, drogově zmatené, celé účelně rozbité, velký fous – velké beaty. BIO umělce: Monitor osazený zapálenými svícemi.
Swaggy, účinné, hutně prosáklé podklady i v popových válech. Techno, R & B a rap dohromady jako Detroit sám o sobě.
Konečně, výborné. Kdybyste náhodou ještě neznali tuhle londýnskou skvadru, popsal bych to jako výsostný post-punk / post-rock a trochu sexy nervozity, na stagi jich je asi osm tisíc naráz a zvukaři se musí děsit. A vyšlo na Ninja Tune TYJO.
Klídek, pohodička, melancholie, pouštění si světla a vzduchu do bytu. Na Bandcampu je k albu připnuta i nálepka soundtrack, může být.
Dominik Suchý – Every Love Is an Exercise in Depersonalisation on a Body Without Organs Yet to Be Formed (Slovensko, 38 minut)
Jedna polovina dua Tittingur a spoluzakladatel labelu Weltschmerzen vydává sólo plné nekončících ploch, vln a sound-designových obrazení majestátnosti.
Protnutí mezi CocoRosie a metalovými výbuchy Oneohtrix Point Never s tribal příchutí.
Oliver Torr – Fragility of context (ČR, 49 minut)
Nerad bych takový výkvět ojedinělosti v českém soundu přirovnával, každopádně TOBACCO / Sega Bodega vibe je konečně u našich dveří a já doufám, že mu otevře co nejvíc z vás.
Instrumentálky z jejich alba Fongola, což je na vokálech hodně stojící, takže si raději pusťte to, pokud se tak již nestalo.
Spojení s japonskou kapelou Kikagaku Moyo vyústilo do blahodárné psychedelie. Dvě dlouhé skladby, které s lehkostí zajistí podkožní zážitek, podobný nasávání majestátní scenérie.
EP's:
Logic1000 – You've Got the Whole Night to Go (Austrálie, 18 minut) | Bandcamp
Hezký mixér undergroundového soundu s něčím trochu populárnějším. 18 minut party.
Mrazivě příjemné, vlastně malý důkaz toho, že se Ostrava zřejmě začíná uklidňovat. Sledujte Ellie, sledujte Agrose – platformu, na které tato záležitost vyšla jako druhý počin a musím říct, druhý skvělý.
Syn Tonyho Hawka dělá muziku, co zní jako počítačové hry z mojí základky, jupí!
Alternativní jazzy pop, velice příjemná a dobře znějící záležitost, slovně se multiinstrumentalistka a vokalistka Eva Sajanová projeví slovensky i anglicky. Projekt je postavený právě kolem ní a Richarda Grimma, vyšlo na Slnko Records.
Luna Li – Jams EP (Kanada, 10 minut) | Bandcamp
Groovy chillovka, velice krátká stopáž jednotlivých skladeb ukazuje na to, že se jedná spíše o kreativní nástřely. Příjemné představení producentského skillu.
Tohle je taková zasněná, rychlá trsačka uprostřed hezkého dne.
TrashBoySony – Full Package EP (ČR – Ty nikdy, 9 minut) | Bandcamp
Rozumný hip hop v roce 2021? Přijde mi, že jedna z mála takových věcí v posledních letech, full package to podle mě hezky vystihuje. I když jsem od tohoto už poměrně separovaný, příjemně mne to na devět minut vrátilo.Ice_Eyes – Vicious Circles (Řecko, 25 minut)
Mutantní elektronika, která má zářez i na českém labelu Genot Centre. Tekuté rezonance a chuť ravu na horním patře. Fregata plující úplně vším, co se post-clubových žánrů týče.