Czech it: Bratři

Czech it: Bratři

Proč se Ondřej a Jiří Veselí sdružili zrovna pod názvem Bratři, je jasné, kromě toho si tak pojistili případné personální změny v kapele. Jsou bratry, oba bubeníci a sami sebe popisují jako velké puntičkáře. Zároveň si ale – přinejmenším hudebně – skvěle rozumí a nedělá jim problém v live setu, ač do posledních fragmentů přesně naplánovaném, hravě improvizovat.

Na domácí elektronické scéně relativně nový projekt by si mohl vysloužit spoustu žánrových označení – od housu, přes synthwave až po techno. Pro jejich bleskový vývoj a neustálý příval nápadů by ale bylo těžké a zároveň smutné je škatulkovat. Dělají prostě vše, co je baví, a vykračují směrem k techno beatům, čemuž jejich debut Monster z roku 2017 zase tolik nenapovídal. Zároveň začínají objevovat i modulární syntezátory a brzy snad jejich první autorský modulár uvidíme i na jejich živých vystoupeních.

Jak se Bratři zrodili, dvojice popisuje skrze své studio: „Nejprve byl na stole jen laptop, zvukovka a Juno 106. Dnes už se na něj v podstatě nic nevejde. Ze začátku bylo těžké si najít vlastní zvuk a vymanit se z těch milionů zvuků a presetů, které člověk zkouší, když si koupí nějaký nový nástroj. Dnes jsme zase o něco dál a se zvuky mnohem více experimentujeme a zaměřujeme se na vytváření zvuků vlastních.”

Krom toho jim na pódiu poslední dobou přibyla i vlastní světla, která jejich koncertům dala nový rozměr a přidala na atmosféře. Každý set Bratrů je jiný, pečlivě promyšlený. „Být sourozenci v kapele není nic jednoduchého. Pořád se hádáme. Řešíme každý detail. Ve studiu i na stagi. Oba jsme velcí detailisti, takže je to občas dost vyhrocené, ale má to svoje výhody. Pracujeme bez přetvářky a víme, co přesně chceme. Každý koncert řešíme dost dopředu a pravidelně zkoušíme. Ve studiu jsme denně.”

Od roku 2015 pravidelně hrají samostatně i na festivalech, nejblíže je uvidíme a uslyšíme třeba na pražském Spectaculare, kde 9. března podpoří Jona Hopkinse, či 23. března na Žižkovské Noci. V minulosti už se na jednom pódiu potkali se zvučnými jmény jako Rone nebo Jan Blomquist. Do budoucna můžeme od Bratrů kromě nových synťáků a koncertování čekat také singl, následovaný EP i vlastním videoklipem.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.