Flash the Readies (www, Facebook)
Indie + psychedelie + post rock x černá + bílá + červená = drásavě něžná / něžně drásavá tragika lásky
Posloucháte desky poctivě od začátku až do konce? Dovedete se hodinu v kuse absolutně soustředit? Ono to teď prý moc nefrčí. Že prý je rychlá doba. Navzdory tomu, pro radost hudebním fajnšmekrům (a hlavně sobě samým) natočili olomoučtí Flash the Readies koncepční album. Nahrávka s názvem In Belvedere vyšla letos v březnu.
„Odkojeni koncepčními deskami Pink Floyd jsme si chtěli vyzkoušet, jestli je možné vytvořit celistvou desku. Jednoduše dát tam vše, co máme rádi,“ vysvětluje kapela. „Nic nás netlačilo, měli jsme spoustu času si s deskou vyhrát, což je spíše zápor, protože to nakonec trvalo téměř dva roky.“ Flash the Readies skutečně vypiplali In Belvedere do posledního detailu, a to i po vizuální stránce. Vyplatí se mít album doma na poličce, protože jej Tomáš Petřík a Robert Dawidek doprovodili povedeným komiksem. Kapesní osudový příběh o lásce a smrti, 14 x 12,5 x 0,7 cm, hodina sedmnáct.
Paradoxní je, že zatímco u nás bylo dlouho ticho po pěšině a nikdo se k novince „nějakých Flash the Readies“ nevyjadřoval, zareagovalo zahraničí, kanadský portál rokline.com. „Tenkrát mi to přišlo hodně vtipné,“ uculuje se nad tím frontman Tomáš Valent. „Zpíváme anglicky a to, že jsme z Česka, je úplně relevantní. Mám radost z toho, že nějaký anglicky hovořící recenzent stráví naši hudbu, ba co víc, vychválí ji do nebes a neřeší, odkud jsme. A v Česku každý pořád někoho s někým porovnává, řadí atd. Proč, proboha.“
Navíc k tomu dodává, že ačkoli to zní jako klišé, je úplná pravda, že každá zmínka, ať už pozitivní či negativní, je pro muzikanta dobrá. „Jsem rád za všechny recenze, které se k nám dostaly – ať už byly napsané dobře nebo blbě, ať už byly kritické nebo pochvalné. Je to takové nejvíce viditelné ‚ohodnocení‘ práce,“ říká Valent.
Než ovšem kapela k nahrávce In Belvedere dospěla, prošla si mnoha změnami – osobními i stylovými. Své začátky datuje do roku 2006, z původní sestavy už ale zbyl jen Tomáš Valent a název Flash the Readies. „Při práci na poslední desce byl ve hře i nový název kapely, protože posun ve stylu i pojetí od předchozí desky je podle nás velký a chtěli jsme začít tak nějak na čisto, ale nakonec z toho sešlo,“ uvažuje Valent. Schválně zkuste něco staršího: Circles, (EP, 2008), Kyska (2009) nebo Desert Station (EP, 2010). Poznáte je bez váhání?
Protože ale od vydání a hlavně vzniku In Belvedere uplynula už nějaká doba, Flash the Readies si nakročili zase dál. „Máme spoustu nového materiálu, který jsme se rozhodli nakonec jaksi neuspěchat,“ naráží Tomáš Valent na dřívější plán kapely vydat ještě do konce letošního roku EP. „Chceme, aby další nahrávka byla promyšlenější a vyspělejší. Teď už máme rozpracovaný koncept a už se nemůžeme dočkat, až bude vše hotové. Samotný proces vzniku nové desky, vymýšlení konceptu či samotného příběhu linoucího se deskou a hledání těch správných hudebních motivů je pro nás v současnosti nejzábavnější částí našeho fungování.“