Czech It (SK): Small Town Life

Czech It (SK): Small Town Life foto: Michaela Častová

Odkazovat na zaprášené žánry nebo připodobňovat čerstvé počiny k velkým jménům kytarové scény se může zdát cestou ke zjednodušení pisatelovy práce a také degradací samotného díla, o kterém bude nyní řeč. Small Town Life, tříčlenná kapela ze Šaly, vydala letos jedno z nejsemknutějších alb, které jsem slyšel. Můžeme se u nich opět setkat s nasazením a energií, což je mladým ambiciózním projektům zcela vlastní, ovšem zvuk jejich nahrávky jako by útočil na posluchače přímo z 90. let. V čele s kytaristou, zpěvákem, skladatelem a především producentem Jakubem Spiszakem sestavu doplňuje baskytarista Martin Fratrič a bubeník Philip Petison.

Common Grey zní jako kdyby Cave In a Thursday měli dítě, které pojmenovali Kurt Cobain (ve vší úctě k Jakubovi i Kurtovi). Takže jsem si nakonec lehké přirovnání nemohl odpustit, i přesto, že mi při poslouchání desky vůbec tahle jména netanou na mysli. Frontman Jakub zase do výčtu svých vzorů řadí The Oh Sees nebo legendárního Steva Albiniho. Velmi oceňuji hlubokou poklonu, kterou kapela vzdává tradici sytého a hutného zvuku americké post-hardcore scény a přetváří její odkaz ve svůj autentický turbo nápoj. Tučné bicí a nadýchané kytary ženou garážovou rozcuchanost a osobní výkřiky o frustraci i hledání vnitřní síly kupředu vstříc konvoji otrhaného flanelu a nakřáplých ušních bubínků. Jak krásně nahořklá prudkost vyvěrá z veršů „There’s no need for fear / none of this comes near me / yes, I heard your tone / not deafening at all“ ve druhé skladbě Sarcasm. Album se třpytí konzistentně jako správně vyleštěný kohoutek, z něhož však stále teče rezavá voda nespokojenosti a vzteku. Navzdory vytříbenému a uhlazenému znění kapely je hlavní ingrediencí hudby Small Town Life stará dobrá špína.

 „Už na počátku jsem měl poměrně jasnou vizi o výsledném zvuku. Nahrávání se věnuji dlouho, proto jsem se nebál poslat výsledek své práce někomu na master s dobrým pocitem, že mix funguje. Ve výsledku si nejvíc cením toho, že na mě nikdo nevytvářel tlak. Experimentoval jsem, zkoušel nové postupy. Cílem bylo vytvořit desku, která má špinavou patinu, ale není příliš lo-fi,” vysvětluje Jakub.

Také koncertně toho mají Small Town Life za sebou opravdu hodně – snad díky tomu jejich zvuk uzrál do tak autentických podob garážové naléhavosti. Předskakování Soviet Soviet nebo Repetitor, kde jsem je ostatně potkal poprvé, či hraní na Pohodě jim dalo uvěřitelnou tvář a jistotu vytvářet svůj otisk v kronice slovenského punku.

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.