Czech It: Frau Zwei

Czech It: Frau Zwei foto: archiv Frau Zwei

Frau Zwei jsou reinkarnací původně brněnských Frau Frankenstein und Spüllboy. Výběr nového jména přirozeně vyplynul z okolností – podoba kapely se začala silně proměňovat. V Paní Frankensteinové se vystřídalo velké množství členů, ale podle Bibiho bylo také zásadní, že součástí už nějakou dobu nebyla původní zpěvačka Pavla Kantorová (Piča z Hoven, Blood Pact).

„Instrumentální složka Frau Frankenstein vycházela z rychlých tanečních stylů jako free tekno, DNB, breakcore nebo digital hardcore. Frau Zwei se nebrání i pomalejším tempům, nesnaží se být za každou cenu naboostrovaná a experimentuje s mnohem větší paletou stylů,“ vysvětluje Vojta – vedle nějž jsou v současnosti členy Bibi (Nusle Sound System) s Adélou (Underground Theatre, Hellforhealth), kteří propůjčují kapele hlas a Edosh (ex-Edoshův Kurník), ten má spolu s Vojtou na starost beaty a všechna digitální vlnění. Frau Zwei je totální afterparty – špinavá, zábavná, poetická a taneční. Potvrzuje to i jejich premiéra, kterou si odbyli na festivalu kolektivu Hluch Crew – Punx Treffen Zarch 2020 – ve společnosti kapel jako Bibione, Orient, Tomáš Palucha, Kurvy Češi nebo Edúv syn. Tady se také ustálil jejich nový název, a tak byl tento festival ve všech ohledech pro kapelu zásadní. „Kdyby takový koncerty byly pořád, mohu s klidem umřít,“ vychvaluje první akci Bibi a ostatní jen hledají další superlativy, aby zážitek popsali. 

K čemu se vztahují slova písní, často vzniklá v post-kocovinových stavech, přibližuje přední textař skupiny Bibi: „Když o tom přemýšlím, jsou asi o člověku, kterej hledá svoje místo ve společnosti a cítí, jak mu to uniká mezi prsty. Proto i tolik přírodních motivů v textech (je to nějaká země úniků, která je ale nakonec dost temná).“ Skladby složené v posledním roce vyjdou začátkem července na debutové desce Za dveřma nikdo není. Kromě prvních dvou zveřejněných singlů obsahuje také hudbu z rok starého EP Palmovka. Zásluhu na tom, že první album konečně vznikne, má také Karel Jančík. Ten Frau Zwei oslovil s nabídkou vydávání u jeho labelu Korobushka Records a dal tím v podstatě první podnět k seriózní práci na nahrávání.

Debut vyjde na vinylu a kapela ho představí koncertně v průběhu léta – ohlášená jsou nyní třeba vystoupení 23. července v klubu Vesmír na Vsetíně, 12. srpna v Underdogs‘ na dvorku nebo 20. srpna v Brně na venkovní stage Buranteatru. Release party společně se sinks proběhne 24. července v ostravském klubu Brno. Připravuje se i podzimní turné, které má zatím nejasné obrysy. 

Frau Zwei je také slovní hříčkou a odkazem k V-2 (V se německy čte fau) – první řízené balistické raketě dlouhého doletu na světě, sestrojené během druhé světové války v Německu. Jakkoliv je význam této metafory brutální, stejný přívlastek, spolu s výbušností a přímočarostí, lze snadno spojit i s hudbou, kterou tato čtveřice vytváří.

 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.