Fajfr Štýl #4 aneb vrbenské sklárny poprvé

Frau Zwei, Fajfr Štýl #4 Frau Zwei, Fajfr Štýl #4 foto: Marcel Skýba

Fajfr Štýl, ač se tak od začátku prezentuje, už není jen večírek od pár kamarádů pro další kamarády. Je to jednodenní fragment třpytící se ve světle dlouhodobého procesu a rozvoje mladé kultury a současné společnosti umělecky i organizačně aktivních lidí, kteří se podporují navzájem. Cítím to pokaždé, když při sledování jediného koncertu, dramaturgie nebo celého festivalu začnu přemýšlet o tom, co se za poslední roky navzdory různým překážkám, s nimiž nebylo vůbec snadné se vyrovnat, podařilo současné generaci vytvořit.

Fajfr Štýl #4 aneb vrbenské sklárny podruhé – 2. díl fotogalerie s reportáží
O několik tříd lepší zvuk, velký zásah do kvality zážitku z loňského roku byl překonán. A najednou je všechno průzračnější a více zřetelné. BR EN a REK, dvě kapely, které volí syrový způsob kytarového projevu, každá po svém – nová brněnská sestava s důrazem na texty a výpověď, obohacená o nezvyklou hru smyčcem, kterou si Šimon Podrazil osvojil už ve svém Tryu, a instrumentální smršť bez potřeby slov z rukou českobudějovických.

Hřeb večera? Bylo jich víc, jen Shallov prostě odzbrojili brutální rovnováhou mezi krystalicky čistými, rozvážnými údery bicích, rozjímavými riffy a drásajícím zpěvem, sebejistým snad ve všech screamových polohách.

Experimentální Sítě, žánrově těžko uchopitelní Orient a taky hutně zeefektovaný disco punk Frau Zwei, to vše bylo ještě ke slyšení až do závěru večera s audiovizuálním, minimalistickým technem dua Lowmoe, zase o kus blíže k vystoupení, které by hravě obstálo na elektronických stagích i velkých evropských festivalů.

Odjíždím s pocitem, že takhle silnou, nápaditou a umělecky i zvukově schopnou scénu, jsme neměli nikdy předtím. (ZM)

Fajfr Štýl Fest #4, Vrbno pod Pradědem – areál bývalé sklárny, 4. 6. 22

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.