Czech it: Introspekce

Czech it: Introspekce

Když jsem chodila do školky, řekli mi / že všichni pocházíme z vajíčka, které mají maminky v bříšku / prý je každé to vajíčko velké jako jedno zrnko písku / nikdy jsem si pak už nemohla hrát s bábovičkami / přesypávala jsem zrnka mezi dlaněmi / dokud mi tam nezůstalo jen to jediné / zkoušela jsem ho rozdrtit mezi prsty, / pak jsem si jej položila na jazyk, / zavřela oči / a polkla.

Když stylizovaná ženská dikce, afektovaná, naivní, protivná i neodolatelná zároveň, spustí tyto verše a začne klouzat po silně osmdesátkovém zvukovém povrchu s výraznými novoromantickými synťáky, hutnou basou a zdravě nadrogovanou kytarou, člověk zbystří a zrozpačití zároveň.

Jela jsi s Andělou do Klatov / na koncert Majka Spirita / Pak jste tancovaly v kasínu v centru / Byla tam zrcadla a spousta světýlek // Kluk, kterej s tebou odešel / se s váma ani nebavil / Bolelo to a zvedá se ti žaludek, když na svý kůži cejtíš jeho pach / ale můžeš doma vyprávět, že máš v Klatovech staršího kluka.

…pokračuje vyprávění a je to jasné. Tohle je něco, co se tak trochu vymyká tomu, na co jsme i u těch avantgardnějších klubových pokusníků (zdravíme Johuše Matuše) zvyklí. Je to bizarní a artificiální, možná už lehce za hranou, ale zároveň z toho vyzařuje nesmírný cit pro atmosféru, melodii, nápad. Na povrchu zdánlivě nevkusné, pod povrchem téměř geniálně promyšlené. Synthpop rušící perspektivu mezi líbivým rádiovým produktem a konceptuální imaginací, post-punk a nitky undergroundu. „Část z tohohle našeho divadla je vtip, část vůbec ne, a někdy se to špatně rozeznává,“ vysvětluje (a zároveň se tím i charakterizuje) pětičlenná pražská formace Introspekce.

Kde hledat inspiraci této tvářnosti? „Introspekci jako takovou ovlivnily hlavně tvrdý starý elektroniky s hezky modelovanými krátkými reverby, namátkou Liasons Dangereuses nebo věci z pražského kolektivu (RARE). Z novější hudby třeba Ariel Pink, kterej dokáže vybírat klišé ze starší muziky a nevšedním způsobem je používat, o což se taky občas snažíme.“

 

Lidi jsou z toho nejistí, což máme rádi

„Dřív jsme se snažili psát hodně civilní texty v kontrastu s exaltovanou hudbou, u nových věcí už to tak jednoznačný není, uvidíme, kam se posuneme. To strašidelně holčičkovský ladění ale určitě chceme nechat. Je vlastně hrozně jednoduchý, přitom působí nezvykle a lidi jsou z něj nejistí, což máme rádi,“ vrací se ještě pětice k signifikantní poetice textů. Zároveň tím poodkrývá, že za dobu své existence prošla určitou evolucí – personální i performativní.

První desku Euridiké Introspekce vydala koncem roku 2015 a za mikrofonem tehdy stál muž. Teprve poté, co utekl za studii, se ke skupině přidala Veronika, která svými texty přinesla změnu nejen tematickou, ale spolu se zbylými kolegy zároveň i pódiovou. „V době, kdy vznikala Euridiké, jsme koncerty stylizovali víc jako divadlo, texty byly situované do převráceného, zvířecího světa, takže jsme používali výrazné zvířecí masky. Teď máme projev o něco civilnější, pořád nás ale baví diváky znepokojovat,“ poodhaluje Introspekce.

A skutečně – Introspekce rozhodně patří mezi kapely, které se vyplatí vidět naživo. Několikanásobně. V jejich multisenzorické záplavě vjemů se totiž groteskně-seriózní hudba posouvá do vrstevnaté, tak trochu surreálné performance. „Rádi si hrajeme s vizuálem. Na našich koncertech najdete problikávající obrazovky CRT televizí, kouřostroje, barevný světla, občas vykuřujeme sály kadidelnicí nebo si hrajeme s lasery.“

V současné sestavě a uměleckém rozpoložení Introspekce zatím vydala třískladbové EP Gymnasium. Nechystá se něco více? „Novou desku s názvem Ve verzi dva nula už budou všichni jako my už máme nahranou, teď sháníme peníze na mix a distribuci,“ prozrazují. Tomu říkáme dobré zprávy. Stejně jako faktu, že v dubnu budou koncerty a že pětice v současnosti už pilně pracuje na skladbách pro další album. Kdyby žil John Locke, měl by radost.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.