Echolokátor: Dingo – Still About It

Echolokátor: Dingo – Still About It

Když kapelu nenajdete vy, najde si vás sama. Čtveřice Dingo mi jaksi proklouzla mezi prsty a potkal jsem ji tak až minulý víkend na malém polotajném festivale kousek od Prahy, na chatě zpěváka ±0. Když do jedné z místností nakráčeli chlapíci (střídavě odění) v oblečení ze sekáče, manšestrové vestě či kovbojském klobouku, když vytáhli svého maskota v podobě vypelichaného plyšového psa a připravili si arzenál v podobě ukulele, balalajky, banja, baskytary a španělky, zacukal jsem koutky v očekávání velké recese.

Jenže zdání klamalo. Dingo (minimálně v mých očích) sice skutečně laškují s mírnou nadsázkou, ale jejich písně mají i své podstatně seriózní kouzlo. Zatímco mnozí hudebníci, kteří propadli touhám aktualizovat country, respektive bluegrass, se vrhli do žánrového fúzování a modernizování, Dingo jdou k jádru věci téměř absolutně tradicionalistickým způsobem. Jejich country folk je tu skutečně country folk a nebýt hipsterské vizáže, člověk by je zařadil do mnohem jiného muzikantského spektra. Už jen tímhle zpochybňováním stereotypů, spájením texasek a lacláčů s alternativní komunitou, si zaslouží pozornost. A nejen tím. On totiž člověk brzy zjistí, že i ty nashvillské melodie obohacené o callahanovský baryton v sobě skýtají hitovost a promyšlené struktury, že to není jen tralala kovbojské brnkání, ale vybrnkávaní kovbojů, kteří mají pod čepicí... tedy pod kloboukem.

Komentáře

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.