Echolokátor: Dingo – Still About It

Echolokátor: Dingo – Still About It

Když kapelu nenajdete vy, najde si vás sama. Čtveřice Dingo mi jaksi proklouzla mezi prsty a potkal jsem ji tak až minulý víkend na malém polotajném festivale kousek od Prahy, na chatě zpěváka ±0. Když do jedné z místností nakráčeli chlapíci (střídavě odění) v oblečení ze sekáče, manšestrové vestě či kovbojském klobouku, když vytáhli svého maskota v podobě vypelichaného plyšového psa a připravili si arzenál v podobě ukulele, balalajky, banja, baskytary a španělky, zacukal jsem koutky v očekávání velké recese.

Jenže zdání klamalo. Dingo (minimálně v mých očích) sice skutečně laškují s mírnou nadsázkou, ale jejich písně mají i své podstatně seriózní kouzlo. Zatímco mnozí hudebníci, kteří propadli touhám aktualizovat country, respektive bluegrass, se vrhli do žánrového fúzování a modernizování, Dingo jdou k jádru věci téměř absolutně tradicionalistickým způsobem. Jejich country folk je tu skutečně country folk a nebýt hipsterské vizáže, člověk by je zařadil do mnohem jiného muzikantského spektra. Už jen tímhle zpochybňováním stereotypů, spájením texasek a lacláčů s alternativní komunitou, si zaslouží pozornost. A nejen tím. On totiž člověk brzy zjistí, že i ty nashvillské melodie obohacené o callahanovský baryton v sobě skýtají hitovost a promyšlené struktury, že to není jen tralala kovbojské brnkání, ale vybrnkávaní kovbojů, kteří mají pod čepicí... tedy pod kloboukem.

Komentáře

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.