Echolokátor: Hauschka – Constant Growth Fails

Echolokátor: Hauschka – Constant Growth Fails

Skladatelský workoholismus německého pianisty Volkera Bertelmanna aka Hauschka, rozkročeného mezi filmovou hudbou a studiovými kompozicemi, je známý. Od roku 2004, kdy vydal své první album, přináší pravidelně jednu, spíše však dvě desky ročně a ve své kadenci pokračuje i tentokrát. Po na Oscara nominovaném soundtracku k filmu Lion nyní ohlašuje na březen nahrávku What if. Úvodní singl Constant Growth Fails je jeho (když nepočítáme povedené remixy) nejvířivější skladbou vůbec.

Hauschka je pověstný především svou hudební technikou. Líbivějšího, nápaditějšího a podmanivějšího představitele tzv. preparovaného klavíru člověk aby pohledal. O co v tomto přístupu jde? Jednoduše o to, že hudebník mezi struny klavíru vkládá/proplétá různé objekty, převážně kovového charakteru, a tím zcela přirozeně a bez jakýchkoliv softwareových výpomocí mění jeho zvuk. Hauschka v cyklické smršti Constant Growth Fails proplétá náladu klubové elektroniky a vážnohudebního minimalismu, a přestože tentokrát na pozadí využívá i vintážních syntezátorů a ruchů, je to opět jeho preparované piano, které za pomoci obyčejných předmětů užitné hodnoty dostává zcela nadpozemský zvuk. Přidejte si k tomu omamnou melodii plnou pohlcujících motivů a máte hit, který by mnozí producenti mohli závidět.

Komentáře

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.