Echolokátor: Samaris – Wanted 2 Say

Echolokátor: Samaris – Wanted 2 Say

Samaris, jakkoli řecky může jejich název znít, jsou jednou z nejnadanějších mladých islandských skupin současnosti. Trio z Reykjavíku hraje od roku 2011 a od té doby vydalo dvě alba a dvě EP. Koluje na nich temná, mrazivě svůdná, do introvertního vlnění hroužící elektronika, jejíž magický ráz je o to více umocňován zvukomalebnou islandštinou.

Časy se však mění a i Samaris se chtějí vyvíjet. Snad za to může fakt, že jednotliví členové se v nedávné době rozprchli do světa, každý někam jinam, snad to, že už i izolovaný ostrov na severu čím dál více dohání anglofonní globalizace. Nový singl Wanted 2 Say, který vznikal skrze komunikaci a vzájemné posílání fragmentů na trase Reykjavík–Berlín–Haag, je každopádně prvním, na kterém zní angličtina. A to není jediná změna. Překvapí i popovější zvuk a tanečnější, pulsující beat. Jako by z nich odletem z Islandu vyprchala tajuplnost ostrova ohně a ledu a k severské melancholii, která v nich přetrvala, přidali noční atmosféru evropských klubů. Nic z toho není na škodu a skladba funguje výborně. Jen pro ty, kteří měli rádi původní pohádkově-snovou náladu, může být přechod ke grimesovskému electropopu poněkud těžším. Ale nakonec se roztancuje stejně každý.

Komentáře

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.