Echolokátor: Samaris – Wanted 2 Say

Echolokátor: Samaris – Wanted 2 Say

Samaris, jakkoli řecky může jejich název znít, jsou jednou z nejnadanějších mladých islandských skupin současnosti. Trio z Reykjavíku hraje od roku 2011 a od té doby vydalo dvě alba a dvě EP. Koluje na nich temná, mrazivě svůdná, do introvertního vlnění hroužící elektronika, jejíž magický ráz je o to více umocňován zvukomalebnou islandštinou.

Časy se však mění a i Samaris se chtějí vyvíjet. Snad za to může fakt, že jednotliví členové se v nedávné době rozprchli do světa, každý někam jinam, snad to, že už i izolovaný ostrov na severu čím dál více dohání anglofonní globalizace. Nový singl Wanted 2 Say, který vznikal skrze komunikaci a vzájemné posílání fragmentů na trase Reykjavík–Berlín–Haag, je každopádně prvním, na kterém zní angličtina. A to není jediná změna. Překvapí i popovější zvuk a tanečnější, pulsující beat. Jako by z nich odletem z Islandu vyprchala tajuplnost ostrova ohně a ledu a k severské melancholii, která v nich přetrvala, přidali noční atmosféru evropských klubů. Nic z toho není na škodu a skladba funguje výborně. Jen pro ty, kteří měli rádi původní pohádkově-snovou náladu, může být přechod ke grimesovskému electropopu poněkud těžším. Ale nakonec se roztancuje stejně každý.

Komentáře

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Nadace Český hudební fond
Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.