Echolokátor: Sonja Vectomov – Two in One

Echolokátor: Sonja Vectomov – Two in One

Pro důkaz, že hranice mezi klasickou hudbou a současnou tvorbou se prolamují, vás můžeme poslat jen o týden nazpátek. Ještě razantnější fúzi těchto dvou světů však nalezneme i u nás. Sonja Vectomov, jakkoli cizokrajně může její jméno znít, je česká divoženka a kulturní všumělkyně s finskými kořeny, která implementuje nevyzpytatelnost new weird a freak folku do bizarních elektronických melodií na pomezí experimentu a popu.

V jejím uměleckém CV nalezneme vše od zalíbení v musique concrète přes pozici první houslistky v orchestru, aktivního DJingu v anglických klubech až po vazby na finskou techno scénu a v jejím nejnovějším singlu Two in One, předznamenávajícím album Lamprophrenia (23. září), si každá z těchto položek najde svou chvilku slávy. Ve třech a půl minutách se prolne syntetická přiškrcená bitová elektronika, ryze klubový, pulsující beat se syntezátory, znepokojivé smyčky, éterické hlasové šveholení a ozvláštňující party houslí, mandoliny nebo třeba harmoniky. Přestože to na první pohled zní, jako by pejsek a kočička vařili dort, výsledkem je zcela kompaktní, konceptuální, do detailu promyšlená a světově znějící kompozice, jakož i jedna z nejlepších záležitostí, kterou jsem ve sféře netuctového tuzemského popu za poslední dobu slyšel. Nečekané zjevení na české scéně?

Nezapomeňte se pohledem zastavit také u symboly protkaného, poutavého videoklipu, který vám může k „příběhu o smrti a proměně, mezidruhové karmě a rostlinném vědomí“ nabídnout hned několik vodítek. 

 

Komentáře

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Nadace Český hudební fond
Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.