Zabelov Group, Spectaculare 2015 Zabelov Group, Spectaculare 2015 Michal Hradecký

Echolokátor: Zabelov Group – Lék

Bělorusko-česká dvojice Zabelov Group se na naší scéně pohybuje už přes čtyři roky. Akordeonista Roman Zabelov a bubeník Jan Šikl servírují i ve dvou hutnou nu-jazzovou řízenou improvizaci a jejich nejnovější singl Lék, který zároveň doprovází povedený videoklip, možná předznamenává plnohodnotný debut, na který se stále netrpělivě čeká.

Lék výstižně představuje Zabelov Group v celé jejich spektrálnosti. Pohybují se v náladových a intenzitu střídajících vlnách a s citem pro dramatizaci ví, kdy mají z nenápadného tepání vystřelit okázalý groove, který strhne k tanci i toho nejprkennějšího, a kdy tento nasazený drajv zase na chvíli utlumit a nechat probublávat k poslednímu výbuchu energie. Ostrý a zběsilý rytmus bicích, rozlehlá akordeonová ozvěna a abstraktní vokální a elektronické smyčky zacykleně víří a v šesti a půl minutách se stihnou několikrát zhroutit do sebe a zase vytrysknout. Osobitá choreografie Loly Karpenky v útrobách betonového torza přitom celým svým výrazovým tancem ještě více umocňuje scéničnost hudby, která se v tvorbě Zabelov Group nachází.

Koncerty Zabelov Group by se mnohdy daly spočítat na prstech jedné ruky, a proto je dobré nezmeškat žádnou příležitost, kdy je zastihnout naživo. Nejbližší možnost se naskýtá již zítra (22. 3.) v olomouckém Divadle hudby.

Komentáře

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Nadace Český hudební fond
Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.