German Army: Týden v arizonské poušti

German Army (alias GeAr) German Army (alias GeAr)

Tajemné kalifornské duo German Army (nebo také GeAr) dle vlastních slov používá umění, především pak hudební releasy, k mapování mizících kultur a přírody, zatímco kritizuje imperialismus ve všech jeho podobách. To bezesporu do důsledku platí také o aktuální nahrávce vycházející u Biodiversità Records, nezávislého labelu z italské Florencie, soustředícího se právě na experimentální elektroniku spojenou s environmentálními tématy.

„Poušť, divočina, odrazy, halucinace. Staré tradice potkávají nová společenství,” takto uvádějí do kontextu album sami producenti, již stojí také za starší nahrávkou Terroir Place (2018) vydané pražským labelem Genot Centre. Konkrétně pak čerstvá deska komentuje v názvu zmíněnou přírodní rezervaci Organ Pipe Cactus National Monument nacházející se v jižní Arizoně na hranici s Mexikem, známou jednak výskytem unikátních druhů kaktusů, ke kterým (a další flóře této oblasti) odkazují názvy jednotlivých skladeb, ale bohužel i tím, že zde v roce 2019 začala masivní výstavba devítimetrové zdi oddělující Spojené státy a Mexiko.

Maloměsto Ajo v Arizoně protínají hranice tří národů – Spojených států, Mexika a Tohono O'odham (původní obyvatele sonorské pouště, v překladu doslova „pouštní lidé”). Tato oblast je obklopena divokou přírodou Organ Pipe. „Je to místo pusté, nádherné, ale také těžce kontrolované šerify a pohraniční stráží. Právě onen kontrast mezi policejním státem a divočinou inspiroval toto album,” objasňují autoři citelný neklid prostupující celou nahrávku, na které se mísí field-recordings, ambientní ozvěny, výrazné basy, ale i beaty odkazující až někam ke klubové hudbě.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.