Dva kumpáni, tedy Two Gallants (podle povídky Jamese Joyce), tedy folk-rockové duo ze San Francisca, jemuž v žilách proudí hořká nostalgie a vibruje nevázaná energie. Své moderní písničkářství ve starém hávu představí poprvé v Česku.

Americký rapper Tyler, The Creator, zakladatel a ústřední postava kolektivu Odd Future (... Wolf Gang Kill Them All) se s ničím nemaže a po nedávném zákazu vstupu na půdu Spojeného království posílá do internetového vesmíru druhý song během dvou týdnů. „Nenapadl mě žádný název,“ říká a do DIY oldschoolového beatu ze sebe chrlí nekomprosmisní agresi.

Bostonský hardcoreový kult asi netřeba blíže představovat. Jejich vliv na metalovou, potažmo alternativní hudební scénu obecně je nezpochybnitelný, stejně jako nemůže být řeč o nekompromisnosti či živelnosti jejich koncertů. I proto jistě stojí za pozornost zpráva o novém materiálu v podobě DVD.

Mlha nad městem a sychravo v žilách. Ideální soundtrack k podzimnímu počasí vám přináší Justin Broadrick se svým post-Godflesh projektem Jesu. Album Conqueror (2007) nabízí vše od ambientu přes drone a shoegaze až k industriálu. Dle Broadrickových slov spíše koherentní a strukturovaný pop, ale koho zajímají kategorie? Důležitější je, že to baví a ospalému říjnovému dni dodává nový rozměr.

Industriální hudba – a žánry jako noise, které z ní vzešly – má být zdrcující, energická a smyslně texturovaná. Přesně taková je i hudba losangeleských hlukařů HEALTH.

Dominic Fernow není na noisové scéně žádným nováčkem. Pod monikerem Prurient vydává svou experimentální hudbu již téměř dvacet let a znát jej můžete také jako člena Cold Cave či z vlastních projektů Vatican Shadow nebo Christian Cosmos. Jeho aktuální deska Frozen Niagara Falls vyšla na převážně metalovém labelu Profound Lore Records (Agalloch, Pallbearer, Yob) letos na jaře a od té doby již jistě stihla poslat do křemíkového nebe nejeden reproduktor.

Listí sice ještě drží na stromech, ale na kraťasy už to povětšinou není a usnout v hamaku nad lomem v Konstantinových lázních by se s ohledem na vlastní zdraví taky nemuselo dvakrát vyplatit. Prostě léto je to tam a jakkoliv byla letošní festivalová sezóna výživná, podzim a s ním i já již nedočkavě klepeme na dveře klubů. A jak lépe začít než burácením kytarových riffů v podání kultovních Melvins?

„Zase jednou pořádný stoner!“, mohou křičet radostí všichni příznivci žánru z Moravy. Ukrajinští následovníci Black Sabbath, Sleep či Electric Wizard přivezou v pondělí 5. října novou, o poznání svižnější, desku s názvem The Harvest. 

John Garcia, otec stoner rocku a bývalý zpěvák legendárních Kyuss, se po neshodách a soudu s Joshem Hommem vydal na sólovou dráhu. Ihned po rozpadu Kyuss založil jednu pouštní kapelu, která dle jeho slov neměla nikdy vzniknout a která nevydala jediné LP. Slo Burn.

Německý oficír se nahýbá do staženého okénka našeho auta: „Do you have any weed?” Řidičovo „sadly not” jej sice mírně rozhodí, ale než se stačí urazit, projíždíme k festivalové bráně. Stoned from the Underground je tak trochu jiný typ festivalu, než na jaký jsme u nás zvyklí.

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.