Druhý květnový víkend patřil v Opavě všem nadšencům klubové scény a skvělé hudby. Konala se tam totiž již třetí klubová noc (víkend) alias Freiplatz. Jarní edice Freiplatzu bývají rozsáhlejší než ty podzimní, natěšena jsem byla dlouho.

Již tuto středu 17. května pořádá Pohoda Festival ve spolupráci s Rádiem_FM největší Pohoda Den_FM v historii. Prostory Slovenského rozhlasu v Bratislavě rozezní zvučná jména současné hudby od osmé ranní do desáté večerní. Jelikož Pohodě v letošním roce dominují výrazné umělkyně, podobně tomu bude i na Pohoda Dni_FM.

Po půl roce se opět dočkáváme kulturního svátku v Opavě, pořádaném organizátory pohybujícími se kolem umělecké platformy Gottfrei. Slezská metropole již potřetí propojí několik opavských prostorů skrze nabitý hudební program.

​Předposlední číčákovský koncert před očekávaným festivalem Chee Chaak se uskutečnil ve čtvrtek v klubovně Jeden Tag. Tomáš Palucha zahráli ve čtyřech, set dosti povedený, odnesla jsem si kazetu. Co se týče Rutka Laskier, na Bandcampu mě jejich nahrávky moc nebavily, a proto to, co předvedli naživo, bylo pro mě obrovským překvapením. Čirý nářez, energie a výborná sjednocenost. Odcházela jsem nadmíru spokojená.

Lidé začínali být netrpěliví, natěšení a dožadovali se toho, kvůli kterému tu byli. Na pódiu se objevila mlha, ze které se Tommy Cash zjevil za bouřlivého potlesku a jekotu. Hned ze startu získal plnou pozornost všech přítomných a dokázal si ji bez problému udržet až do konce. A ta energie! Neklesla jedinkrát, naopak jsem měla pocit, že sílila.

Kytarové duo Jan Tomáš a Libor Palucha aka Tomáš Palucha definuje citlivá souhra dvou nezkreslených kytar, meditativní riffy a také častá spolupráce s dalšími interprety. Do ní můžeme připočítat i nadcházející turné, jehož většinu absolvuje s emo hardcorovou kapelou Rutka Laskier. Doprovodí je však též Superego Kid, Rouilleux či Prodavač.

„Nemusíš být krásný proto, abys byl krásný,” tak zní motto rappera Tommyho Cashe, nepředvídatelné postavičky, jež na svých východoevropských kořenech staví svou extravagantní image. Tepláky Adidas, tenký knírek, angličtina s vyexponovaným východním přízvukem a bizarní taneční kreace jsou jeho poznávací znamení.

V Brně proběhl festival Multiplace, událost, zaměřená na umění nových médií. Proběhly výstavy, přednášky a také koncerty. Zahajovací akce letošního ročníku proběhla v prostoru PRAHA / Fórum pro architekturu a média. Při vstupu mě do očí okamžitě udeřila vizuální instalace Kateřiny Blahutové (DVDJ NNS); vystřihovánky ze zrcadlového papíru zavěšené na stropě. Dokonalá pastva pro oči.

Přípravy na letošní Chee Chaak jsou v plném proudu. Stejnojmenná promotérská partička festival připravuje již po čtvrté. Oproti minulému, velkolepému ročníku však bude koncepce toho letošního o něco skromnější. Vhodněji řečeno minimalističtější. Méně je někdy více.

Tomáš Martínek, vystupující pod pseudonymem Tma, je elektronik, multimediální programátor a DJ. Melancholické, ale přesto energické skladby jsou jeho poznávacím znamením, společně s minimalistickými projekcemi, které Tomášovy vystoupení často doprovází. Jeho vzory jsou lehce rozpoznatelné: Floex, Subject Lost či Aid Kid. S posledním zmiňovaným si již tento pátek zahraje ve Zlínském baru Sklep, nezmeškejte. Akci pořádá nedávno vzniklá promotérská dvojice Patti Zóna.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.