Brněnská Expozice nové hudby se tematicky vrací k prostoru poslechu

Ben Patterson Ben Patterson

V půli týdne začíná jako každý rok pětidenní přehlídka soudobé, experimentální, avantgardní a tzv. Nové hudby v Brně. Expozice nové hudby se v podzimním konání přesune téměř výhradně do prostor Besedního domu a doprovodný program poté do přilehlého multifunkčního klubu PRAHA/Fórum pro architekturu a média. Dramaturg festivalu Viktor Pantůček k letošnímu zaměření říká: „Chceme odstranit 'tarasící předměty, abychom získali volný prostor' pro hudbu, kterou si můžete nerušeně poslechnout, utváříme prostor poslechu.“ 

V předvečer festivalu bude vzdána pocta nedávno zesnulému Benjaminu Pattersonovi, významnému tvůrci a skladateli z hnutí Fluxus. V Domě umění proběhne ve středu 19. října zahájení tematické výstavy, na kterou naváže koncert a poslechový večírek Pattersonovy tvorby v kavárně PRAHA.

Zahajovací symfonický koncert se uskuteční o den později a kromě Brněnské Filharmonie se na něm v jedné skladbě představí i dechové těleso Frajárenka. O hudební program se postará skladatelská trojice Richard Teitelbaum, Alvin Curran a Frederic Rzewski, která zde také oslaví 50 let společného projektu Musica Elettronica Viva.

Během prvního pátečního koncertu bude domácí avšak světoběžné ISHA trio napínat hranice interpretačních možností ve skladbách autorů, jako jsou například Henry Cowell, Luciano Berio či Ivo Medek. Druhé části večera se ve stejném duchu ujme saxofonista Pavel Zlámal. Na recitálu mimo jiné představí i kompozici na objednávku festivalu.

Sobotní dvojkoncert zasnoubí elektroniku s hudebními nástroji nebo zpěvem, a to ve skladbách Iannise Xenakise a jeho následovníka Zbigniewa Karkowskeho, také Alvina Luciera nebo Philla Niblocka.

Závěrečný den festivalu představí tvorbu současných tuzemských autorů. Interpretace se ujme ansámbl Konvergence, který je součástí sdružení skladatelů Tomáš Pálka, Ondřej Štochl, Michaela Plachká, jejichž tvorba zde zazní. Festival uzavře klavírní recitál Emanuela Torquatiho. Zahraje například cyklus Ivana Fedeleho Études boréales. Pro tuto příležitost také nastudoval dvě skladby Petra Bakly, z nichž u jedné půjde o premiéru.

Každodenní afterparty v kavárně PRAHA mimo to nabídne DJ sety, poslechové večírky i promítání.

Vstupenky je možné zarezervovat či zakoupit na stránkách a v kamenném předprodeji Filharmonie Brno, dále pak před zahájením jednotlivých koncertů.

Expozice nové hudby , Brno – Besední dům, PRAHA/Fórum pro architekturu a média, 19. – 23. 10. 16

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.