Festival Folkové prázdniny zve na světové hudebníky i domácí kapely

Festival Folkové prázdniny letos vstupuje už do 28. ročníku a s podtitulem "O lásce a lidské náklonnosti" opět přiváží do Náměště nad Oslavou zajímavé osobnosti anglického folku. Tentokrát to budou držitelé nominací na Mercury Prize: zpěvačka a houslistka Eliza Carthy a hudebník Sam Lee, který oživuje polozapomenutou tradiční hudbu britských kočovných Romů a na jeho koncertě uslyšíte i takové nástroje jako je indické harmonium, trubku či banjo místo typických kytar.

Finská hráčka na akordeon Johanna Juhola se specializuje na tango nuevo, zrovna tak jako slovenská skupina Triango. Tyto hudebníky uvidíte na Folkových prázdninách spolu se zpívající houslistkou Jitkou Šuranskou a citeristou Michalem Müllerem, španělskou zpěvačkou Amparo Sánchez, od níž zazní hudba s flamencovými i reggae vlivy, nebo francouzským kytaristou Juanem Carmonou, který si přiveze početnou doprovodnou skupinu hudebníků a tanečníků.

Dále vystoupí i skupina Canzoniere Grecanico Salentino s divokým tancem pizzica, mexické duo Cabezas de Cera, které se specializuje na ambientní koláže podobně jako rakouský trumpetista Franz Hautzinger. Dalšími jmény na line-upu jsou Songs From Utopia, polská zpěvačka Joanna Slowinská a Akt Trio, polská skupina Vołosi s moderní valašskou hudbou, podobně laděná slovenská kapela Banda a ze Severního Irska přijdou Duke Special v čele s písničkářem a kabaretiérem Peterem Wilsonem.

Domácí scénu zastoupí Radůza, Václav Koubek, Zrní, Hradišťan, Jablkoň a Please the Trees s ženským seniorským sborem Elpida. Vzpomínat se bude na legendární Kuře v hodinkách od Vladimíra Mišíka, Flamenga a ETC. Součástí Folkových prázdnin bude také Divadelní den, výtvarné a hudební workshopy, výstavy a další doprovodné akce.  

Už po desáté se uskuteční návštěvníkům volně přístupné mezinárodní setkání etnomuzikologů, publicistů a hudebních znalců Kolokvium o lidové, folkové, etnické hudbě a world music. Letos pod názvem Od folkloru k world music: Co patří do encyklopedie. Festival proběhne ve dnech 20.-27. července.

Permanentky na celých festivalových osm dní se do 14. června prodávají za 1300 Kč, poté se cena zvedne na 1600 Kč. Od 3. června bude možné zakoupit i denní vstupenku za 400 Kč. Bližší informace o vstupenkách a denní program naleznete na webu festivalu.

Folkové prázdniny, Náměšť nad Oslavou, 20. -27. 7. 13

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.