Kořeny avantgardy, současní skladatelé, světové premiéry a mnohem více od pátku na Ostravských dnech

Opera Doslov (Afterword) George Lewise Opera Doslov (Afterword) George Lewise

Řada koncertů festivalu soudobé vážné hudby Ostravské dny nabídne k poslechu více než 100 skladeb a 32 světových premiér. Vše se odehraje od 21. do 29. srpna v koncertních síních a jiných místech Ostravy, mimojiné v Trojhalí Karolina, Galerii výtvarného umění, Provozu Hlubina a v obou budovách Národního divadla moravskoslezského. Na festivalu světového formátu a významu se podílí dvě stovky hudebníků, renomovaní skladatelé, ať už místní, zahraniční či jejich nejmladší generace.

Na zahajovacím koncertě v Trojhalí Karolina zazní 23. srpna velkolepá kompozice Gruppen od Karlheinze Stockhausena a skladby Johna Cage, Philla Niblocka, který se dostaví osobně, i ředitele festivalu Petra Kotíka. Vše v podání tří orchestrů a pod taktovkou tří dirigentů. Hudební tělesa budou tvořit členové Janáčkovy filharmonie a mezinárodní Ostravské bandy, která se na experimentální hudbu zaměřuje a na festivale se objeví hned šestkrát.

Ostravská banda Ostravská banda

Mezi hlavní body programu patří také Operní večer v budovách Národního divadla moravskoslezského s českou premiérou opery Doslov, ve které se hlavních vokálních partů ujme trojice afroamerických zpěváků. Newyorský autor George Lewis bude rovněž přítomen. Druhým bodem pátečního večera bude provedení revidované opery Mistrovská díla Petra Kotíka.

Na 22. srpna je v Galerii výtvarného umění v centru Ostravy připraven minimaraton elektronické hudby. Akusmonium, tedy multikanálově ozvučený prostor, doplní i scéna s živou hudbou. Program připravil Michal Rataj ve spolupráci s iniciativou Bludný kámen a pořadatelem Radioateliéru Českého rozhlasu Vltava.

Opera Mistrovská díla (Master Pieces) Petra Kotíka Opera Mistrovská díla (Master Pieces) Petra Kotíka

Industriální prostor Provozu hlubina bude první den festivalu hostit komponovaný večer s tématem Music & Film & Opera & Performance. Devítidenní nabídne také řadu koncertů hvězdných sólistů (za všechny například klavírista Daan Vandewalle, houslista Conrad Harris) a menších uskupení (Elole trio, Fama Quartet). V repertoárech zazní stěžejní skladby 20. století (Morton Feldman, György Ligeti, Iannis Xenakis), aktuální tvorba mladých autorů, jazz (trumpetista Reinhold Friedrich) a hudba s duchovní tématikou (Peter Graham). Dokonce dojde i na koncert cimbálové muziky. Kompletní program je k nahlédnutí zde.

Vstupenky je možné rezervovat na stránkách Ostravského informačního servisu a vyzvednout na jedné ze sedmi poboček. Festivalovou permanentku a vstupenky na obě části Operního večera lze zakoupit také v předprodeji Národního divadla moravskoslezského.

Ostravské dny 2015, Ostrava – různá místa, 21. - 29. 8. 15

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.