Letním preludiem aneb červnovou vlaštovkou mezi víkendovými festivaly bude Luhovaný Vincent v Luhačovicích, letos mírně posunutý s ohledem na dosavadní situaci. Jedenáctý ročník se uskuteční ve dnech 24.–27. června a jako vždy přinese hudební a zvuková vystoupení, divadlo, literární čtení, výtvarné i performativní umění.
Velká část programu se uskuteční přímo na lázeňské kolonádě a u blízkých pramenů. Pořadatelé zvou třeba na koncert Marie Ladrové v hale Vincentky, která posluchačům zahraje na theremin a nabídne jim také možnost si tento netradiční nástroj vyzkoušet. V rámci hudební sekce se dále představí slovenský skladatel inspirovaný přírodou Patrik Korinok vystupující pod jménem I am Planet, melancholický bard Oldřich Janota, experimentální duo Irena a Vojtěch Havlovi nebo projekt, v němž spolupracuje klasicky vzdělaný houslista Daniel Meier s droneovým producentem Václavem Dobiášem (Sweeps04). Do Luhačovic zavítá také ambientní projekt Miloše Dolinského Černý tesák. Na hranici hudby, zvukového projevu a léčebné metody pak stojí tvorba Stanislava Abraháma. „Umělec a zvukový designér Českého rozhlasu nabídne propojení muzikoterapeutického gongu s elektronickým dronem z modulárního syntezátoru. V sobotu si budou moci návštěvníci vyzkoušet jeho unikátní sonické lehátko. V neděli pak v hale pramenu Vincentka rozezní také kameny,“ lákají organizátoři.Zvuková sekce je na festivalu přítomna vůbec poprvé. Stanislava Abraháma v ní doplní také zvuková dílna s Michalem Kindernayem a kontaktními mikrofony nebo přednáška trojice hudebních publicistů – Karel Veselý, Miloš Hroch, Pavel Turek na lázeňské téma hudební wellness. Vyvrcholením pak bude nedělní luční hostina u pramene Aloiska, kterou připravuje umělecké uskupení Hadaikum (Nela Britaňáková a Adéla Chorá). Jejich performance reaguje na letošní téma festivalu – Bez nánosu. Na místě, kde se dosud žádný festivalový program nekonal, si návštěvníci budou moci odpočinout při poslechu děl vzniklých během literárních rezidencí spisovatelek Kláry Vlasákové a Terezy Semotamové a autora Petra Borkovce. Na zaštiťující motto naváže také kurátorovaný blok Festivalu tanečních filmů – Bez nánosu v tanci a životě.
V rámci doprovodných akcí se letos představí Audiovizuální sauna vznikající ve spolupráci s platformou Young Film Fest. Jedná se o projekt, který kombinuje veřejné přednášky a diskuse s uzavřenými workshopy pro studenty a mladé tvůrce. V rámci tohoto programového bloku promluví například Ondřej Pavlík na téma Poťouchlost v české filmové kritice, aby naboural představu o tom, že fanouškovská a profesionální kritika jsou v digitální éře oddělené. Již tradičně proběhne i projekce výběru současných videí z produkce PAF Olomouc, letos s úvodem kurátorů Tiny Poliačkové a Lumíra Nykla.
Luhovaný Vincent, Luhačovice – různá místa, 24.–27. 6. 21