Obsáhlá bilanční výstava, která se před týdnem rozprostřela v prostorách pražské Galerie AMU, představuje na devadesát českých audiovizuálních děl na pomezí filmu, animace a videa. Soutěž Jiné vize si klade za cíl mapovat dění na poli tvorby pohyblivých obrazů filmu a videa v České republice, letošní výstava se ohlíží za devíti ročníky.
„Promyšlená výstavní koncepce [poukazuje] na mediálně málo diskutovanou a přitom výraznou oblast současného umění pohyblivého obrazu a nabídne zamyšlení nad jeho možnými podobami,” uvádí průvodní zpráva k výstavě, kterou lze zhlédnout do začátku září. Jednotlivá díla mají být představena ve dvou místnostech lišících se způsobem instalace.
„Každá z nich [místností] akcentuje jiná témata, jako je například problematika sběru a archivace této specifické audiovizuální tvorby nebo otázka jejího zprostředkování a souvislostí, do nichž je při té příležitosti zasazena,“ upřesňuje koncepci kurátorka výstavy Lenka Střeláková. V archivní místnosti se promítá televizní pásmo jednoho ročníku tak, jak jej sestavil tehdejší kurátor, zatímco výstavní místnost se má průběžně obměňovat a „umožní dialog jednotlivých děl”.
PAF 2015: Přehlídka elektronického hluku (Filip Hastík)
Galerie: 1. den | 2. den | 3.+4. den (Marcel Skýba), Vessel (Libor Galia)
Nedílnou součást bilanční výstavy tvoří zároveň diskuzní sekce, jež poskytne prostor k zamyšlení nad tématy spojenými s díly a jejich zprostředkováním, diskuse povedou filmoví historici a teoretici. Ucelený přehled nabízí aktualizovaná stránka programu výstavy. Přihlášky do jubilejního desátého ročníku soutěže Jiné vize lze podávat do 10. října. Podrobnosti soutěže, stejně jako k probíhající výstavě, jsou k dispozici na stránkách PAFu.
Jiné vize, Praha – Galerie AMU, 13. 7.–4. 9. 16