Jubilejní patnáctý PAF zodpoví, proč se dívat na zvířata

Jozef Mrva Jozef Mrva

Olomoucký festival věnující se animované tvorbě a jiným druhům umění, dříve známý jako Přehlídka animovaného filmu, letos oslaví patnáct let. Ruku v ruce s tímto jubileem dostává PAF mírně pozměněného pojmenování, které patřičněji postihuje šíři záběru přehlídky. Přehlídka filmové animace a současného umění se odehraje také letos z kraje prosince, tentokrát během 1.–4. 12. v Konviktu a blízkém okolí.

Patnáctý ročník nabídne pět programových sekcí, ty zahrnou jak celovečerní projekce a animovaná pásma, tak teoretické a praktické master class, výstavy a koncerty. „Název hlavní programové sekce Proč se dívat na zvířata? je přejat ze stejnojmenné eseje britského publicisty a kritika umění Johna Bergera, který v textu z roku 1977 vyšel z předpokladu, že zvířata jsou součástí okruhu lidského okolí, jsou nám podobná a zároveň nepodobná,” uvádí průvodní zpráva k stěžejnímu tématu jubilejního ročníku. Esej tematizující mj. polidšťování zvířat a význam zoologických zahrad se stala výchozím bodem pro přizvané hosty. Mezi těmi se skví jména jako Ondřej Ježek, John T. Gast, Edith Karlson či M.E.S.H. & Michael Guidetti, ale také Ferda či Punťa… jistou neznámou je tím pádem Lolina, údajně z Velké Británie, která při letmém hledání odkazuje jen na Ingu Copeland, známou po boku Deana Blunta z Hype Williams. Em?

Další sekce jsou pojmenovány Aport animace, Film Labor a tradičně PAF Art, v které budou prezentovány aktuální projekty z oblasti vizuálního umění, které budou přístupné zdarma. Kompletní přehled nabízí stránky festivalu, kde jsou také k mání akreditace. Koncertní, tradičně jedinečná sekce, která nejednou nabídla návštěvníkovi českou premiéru, však ohlášena zatím nebyla. Naše ohlédnutí za loňským ročníkem, které zahrnuje jak psanou reportáž, tak několik galerií, si připomeňte zde.

PAF – Přehlídka filmové animace a současného umění, Olomouc – Konvikt, 1.–4. 12. 16

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.