Letní filmová škola letos vzdává poctu švédské kinematografii

Letní filmová škola letos vzdává poctu švédské kinematografii

Do Uherského Hradiště zveme pravidelně a také letos už jsme zmínili doprovodné akce formou koncertů, výstav a divadla. Po zveřejnění celého programu nastal čas nahlédnout pod pokličku hlavního festivalového menu, kterou tvoří samozřejmě filmy.

Desetidenní prázdniny strávené mezi kinem, výlety, představeními a neotřelou domácí hudební scénou bude protínat sekce Fokus, která se zaměřuje na švédský film. LFŠ tak nabídne osobité tvůrčí výstřelky přehlížených režisérských jmen, oblíbenou švédskou krimi či snímky s tematikou imigrace. Ve švédské přehlídce pak láká také průlet historickou klasikou s největšími perlami švédského němého filmu od režisérů Victora Sjöströma, Mauritze Stillera a Benjamina Christensena. Ty budou navíc obohaceny o živý hudební doprovod umělců z řad české alternativy. Specialitou letošní filmové školy budou zejména projekce němých filmů Čarodějnictví v průběhu věků (režie B. Christensen) s živou hudbou dvojice Tomáš Palucha nebo Vozka smrti (režie V. Sjöström) s live soundtrackem elektronického projektu B4.  Švédskou společnost i mentalitu přiblíží výběr filmového historika a zároveň hosta LFŠ Erika Hedlinga, který zaplní sekci nazvanou Folkhemmet hranými filmy i dokumenty. Osobně se v Hradišti ukážou velikáni švédského filmu Jan Troell, Daniel Bergman (syn slavného režiséra) či Tarik Saleh (známý i skrze videoklipy pro Lykke Li). Chybět nebudou ani přednášky filmového historika Jana Holmberga, které představí švédský film v širší vývojové perspektivě.

Letošní filmovka nebude však jen o Švédsku, retrospektiva potěší náročnějšího diváka a pozve na snímky Andreje Tarkovského, na své si přijdou i milovníci sci-fi, kdy dojde jednak na pětici ikonických filmů z Projektu 100, kyberpunk a výlety do kosmu. „Co je to býti Angličanem?“  - to je otázka, kterou snad zodpoví sekce věnovaná britskému heritage cinema. Bohatá nabídka projekcí uvnitř i v letním kině dále promítne výrazné počiny oceněné na mezinárodních festivalech Berlinale, Cannes a v Benátkách. Béčkové Tunelové krysy jsou příkladným výkvětem sekce věnované filmům s videoherní tematikou, hledače kontroverzí uspokojí dozajista dramaturgie New French Extremity. LFŠ se bude věnovat i televizní tvorbě a vývoji tzv. quality TV a v rámci Visegrádského fondu uvede nejlepší novinky středoevropského filmu, kde nebude chybět český Masaryk nebo oceňované dílo Agniezsky Hollandové Přes kosti mrtvých. Přehlídka filmů Františka Čápa přispěje k tématu české režisérské emigrace. Letní kino pak uvede výběr populárních filmů od aktuální domácí tvorby až k podobiznám českého hororu a zvláštním uvedením. Svůj prostor dostanou také české a studentské filmy, besedovat nad tvorbou začínajících režisérů bude například herečka a filmová tvůrkyně Johana Švarcová.

Letní filmová škola, Uherské Hradiště – různá místa, 28. 7. – 6. 8. 17

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.