Když se v Hradišti slavilo jubileum filmovky, probíhaly oslavy s pompou a místní drželi s návštěvníky tempo. Od té doby hudební dramaturgie jinak filmového festivalu měla kolísavý, nepříliš vyhraněný charakter. Letošní třiačtyřicátý ročník Letní filmové školy na tenkrát volně přístupné koncerty na hlavním náměstí naváže. Velké pódium nabídne stálice popu, v Klubu Mír se naproti tomu představí hvězdy alternativy, čímž filmovka uspokojí snad úplně všechny.
Vedle Vojty Dyka a B Side Bandu (29.) a Tata Bojs (5.), jejichž koncerty symbolicky festival otevřou a zavřou, do Klubu Mír zamíří postupně jména Orient a Tomáš Palucha (30.), Acute Dose a Beps'n'Jonnies (31.), ±0 a Role (1.), India a Himalayan Dalai Lama (2.), Dizzcock a Bonus & Mary C (3.), Oldřich Janota, Radiojam s Acid Jazz Foundation (4.). Dlouhý, zdánlivě nudně dlouhý výčet ovšem čítá jména, která jsou u nás dobře známá – každý odkaz umístěný ve jménu skupiny míří na její profil z rubriky Czech it. Zkrátka letošní LFŠ bude z hlediska hudebního výběru obzvlášť čerstvá a nabídne přitom pestrou směsici současné české alternativní scény. Kdo slyší na ocenění, Dizzcock a Bonus jsou držitelé Vinyly, Himalayan Dalai Lama výherci Czechingu. Jak je u Letní filmové školy zvykem, součástí programu by měla být také letos sekce němých filmů, ty tradičně doprovází hudebně skupiny, které si na festivalu zahrají i „normálně”. Očekávání jsou vysoká. Po loňské premiéře pak také tentokrát dojde na výpravu do světa klasiky, o klavírní recitál se postará Ivo Kahánek.
Mimoto se je možné těsit také na divadla a výstavy. Filmový program zatím 43. ročníku byl představen zatím jen v obrysech. „Těšit se můžete na filmové lahůdky ze Švédska, kyberpunk a cesty do vesmíru, Tarika Saleha, Mira Rema i na koncert Vojty Dyka s B-Side Bandem pod širým nebem zdarma,” uvádí se na stránkách festivalu, který níže ohlašuje pro tento ročník také pár dalších novinek. Zatím spíš zběžné informace, stejně jako možnosti akreditací, je možné získat tamtéž.