Filmovka 2021: Naslouchat filmu v Hradišti

Filmovka 2021: Naslouchat filmu v Hradišti Letní filmová škola 2020

V pořadí již sedmačtyřicátý ročník festivalu LFŠ, tedy Letní filmové školy v Uherském Hradišti, byl již dříve posunut o 14 dní oproti původnímu plánu a uskuteční se v termínu 6. 8.–12. 8. „Držme si palce, aby se zdravý rozum, respekt a vzájemná úcta znovu vrátily do hry a kulturní sféra mohla otevřít náruč všem, kteří potřebují posílit duši v tomto náročném období,” přeje ředitelka festivalu Radana Korená.

Jak je dobrým zvykem, festival je rozdělen do několika tematických sekcí mapujících historii, současnost a českou/slovenskou tvorbu. V rámci té poslední se představí například Karel Reisz – režisér filmů jako Gambler či Francouzova milenka, který jako jedno z tzv. Wintonových dětí uprchl do Anglie a ke svému československému původu se hrdě hlásil.

Sekce současné kinematografie se kromě jiného letos zaměří na Mexiko a uvede osm jeho aktuálních zástupců, například film Bez zvláštních znamení (2020) Fernandy Valadezové či tříhodinovou spirituální studii Carlose Reygadase Naše doba (2018). „Nikdo na světě netočí filmy tak jako mexický auteur Carlos Reygadas – z útrob člověka, kosmu a benzinového motoru. Nikdo tak dovedně a svébytně nemísí světy spirituality a sexu, u nikoho není občas tak nepochopitelné, jak dokázal ty neskutečné záběry a sekvence nasnímat a ozvučit,” komentují dramaturgové Vít Schmarc a Jan Jílek.

„Natáčel celosvětově úspěšné filmy, přitom používal experimenty odvozené z avantgardního filmu, západního i japonského klasického umění. Pestrou žánrovou tvorbu doprovázely napříč žánry průchozí témata spojená s existenciální krizí,” říká Luboš Ptáček v anotaci retrospektivní sekce představující tvorbu Akiry Kurosawy. Tu přiblíží autor první české kurosawovské monografie svými úvody a dvěma přednáškami.

Oblíbenou programovou část propojující němý film s živou hudbou dramaturgicky obstarají Radomír D. Kokeš a Viktor Palák. Tentokrát se zaměřili na německý expresionismus – záměrně nepůjde o ikonická, avšak relativně často promítaná, díla Metropolis (1927), či Upír Nosferatu (1922), nýbrž o raritnější kousky jako je extravagantní Od jitra do půlnoci (1920), Unavená smrt Fritze Langa (1921) anebo monumentální Faust (1926). 

„Hudební dramaturgie usiluje o to, aby i letos představila pestrý průřez domácí alternativou,” dodává dramaturg hudebních doprovodů Viktor Palák. Na Filmovce před plátnem zahrají Nauzea Orchestra, Bouška-Hrivňák-Janoušek z Povodí Ohře, elektronická hudebnice Ai Fen (ba:zel), polská skladatelka Justyna Banaszczyk alias FOQL, slovenský producent Fedor z labelu Xion a violoncellista Jiří Bárta. Běžný koncert zahrají na Filmovce třeba Bert & Friends anebo Dan Bárta. Dojde také na cimbálky a DJs na Míru.

To vše je samozřejmě pouze částečný výběr toho, co bude během festivalového týdne divákům a posluchačům servírováno. Kompletní program a harmonogram bude odtajněn v následujících týdnech, přičemž prodej akreditací a vstupenek na doprovodný program bude spuštěn 1. července.

47. Letní filmová škola, Uherské Hradiště – různá místa, 6.–12. 8. 21

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.