MENT 2020 praská ve švech a zaměřuje se i na Česko

MENT 2020 praská ve švech a zaměřuje se i na Česko MENT 2020

Lublaňský showcase MENT si za šest let vybudoval mezi ostatními festivaly zvučné jméno. Je to kvalitním programem i geniem loci slovinského hlavního města. Organizátoři dávají důraz vedle jmen z celé Evropy především na východoevropskou scénu. Silné zázemí tu má hlavně slovinská alternativa různých směrů, pomyslným headlinerem je za Slovinsko producent Shekuza.

Jeho citlivě industriální IDM na debutu De Sica (2019) označuje festival za to nejlepší, co za poslední roky na Slovinské elektronické scéně vzniklo. Zatímco při poslechu Shekuzy občas příjemně mrazí, trochu zašpiněný chillwave Damjana Manevskiho, projekt Rush to Relax, zase přinese do lublaňské zimy trochu hřejivé atmosféry líných odpolední na letních festivalech.

Slyšet bude i hudba z Chorvatska, Rumunska nebo Srbska a Makedonie. Také s debutem – Tarot Funk (2019) – dorazí chorvatská psychedelie Nemanja nepřehlédnutelně těžící z melodií balkánského folkloru, které nakonec nemají tak daleko k orientální tradici původního psychedelického rocku. V rámci konference proběhne na téma východu například blok, kde bude představena iniciativa Hali Gali – její zástupci budou hovořit o všem, co se pod její hlavičkou rodí i obecně o současné mladé srbské scéně.

Kromě vlastního regionu se MENT letos pečlivěji soustředí na kapely z dalších čtyř zemí – Francie, Ruska, Rakouska a z České republiky. Proexportní kancelář Soundczech představí na festivalu tři české projekty – Bratři, Never Sol a Market a vedle toho z našich končin dorazí i Katarzia ve spolupráci s Isama Zing nebo 52 Hertz Whale ze sousedního Slovenska. Ani na konferenci česká jména nechybí, Michal Pařízek z magazínu Full Moon bude účastníkem diskuze o hudebních médiích ve střední a východní Evropě a Filip Košťálek z Colours of Ostrava představí největší český festival v bloku nazvaném Festivals between Alps and Urals. Pro posluchače z Česka je tak festival atraktivní tím, že nabídne vhled do toho, co se děje v hudebním průmyslu u nás a srovnání s částí kontinentu, kterému se přeci jen podobáme více než častěji uváděným větším západním scénám.

I mimo fokus festivalu jsou v programu nepřehlédnutelná místa. Svým způsobem unikátní bude příležitost zažít Solo Ansamblis z Litvy, kteří jsou mimo pobaltí vidět jen velmi málo. Ze severu přivážejí přesné rytmy a futuristicky chladný zvuk – ten jde ruku v ruce s černobílými minimalistickými vizuály. Jejich slovinské vystoupení bude navíc předzvěstí jarního turné k dlouho očekávané nové desce.

Na druhou stranu vystoupení belgického producenta Bolt Ruin jsme mohli zažít už na Nouvelle Prague 2019, tam patřil k tomu nejlepšímu, co se dalo vidět. Jeho intenzivní basy a hypnotické světelné výpady odvádí pozornost pryč z materiálního světa. Podobný účinek by mohla mít i brutální šamanská formace Scúru Fitchádu z Portugalska využívající nože jako hudební nástroje v ještě nevšednější kombinaci s drum’n’bassovým beatem a akordeonem.

S výčtem zajímavých projektů letošního ročníku by se dalo ještě hodně pokračovat. Kdo zabrousí na stránky lineupu festivalu, docela určitě si najde vlastní oblíbence.

MENT 2020, Lublaň (SI) – různá místa, 5.–7. 2. 20

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.