Ostrava Kamera Oko #15: Nový termín, staří známí

Ostrava Kamera Oko Ostrava Kamera Oko foto: Libor Galia

„Domácká atmosféra, která na OKO panuje, je nám velmi blízká a nechtěli bychom o ni přijít. Nabízí možnost setkat se s tvůrci tváří v tvář, diskutovat v menší skupině,” říká v našem rozhovoru ředitelka festivalu Gabriela Knýblová a shrnuje tak i mé důvody každoročního návratu na festival současné audiovize. Festival velký a zcela profesionální svým pojetím – od vizuálu, přes program až po zázemí. Přesto jsou v Ostravě maximálně vstřícní ke každému návštěvníkovi, kterého s otevřenou náručí vítají na leckdy nejodvážnějších projekcích v Česku.

Na letošním ročníku OKO mezinárodní tříčlenná porota složená z Asmi Chandoly, Genga Tengtiana a Jana Skriečky ocenila hlavní cenou film Slečna Kenopsia (2023) za „vytvoření mrazivé atmosféry pomocí hudby, humoru a strhujících záběrů, navíc za zhmotnění silných emocí nejen prostřednictvím monologů, ale i ticha”, zvláštní cenu získalo nejnovější rozšíření lucidně snového světa Eduarda Williamse Lidská vlna 3. Rozebírání takto výjimečných a experimentálních snímků v diskuzi ať již přímo v sále po projekci s nadšeným hlavním dramaturgem Jakubem Felcmanem či na následné večeři ve skupině přátel patřily k mým osobním vrcholům i tento podzim.

Stejně tak budu vzpomínat na snídani Efemér v zahradě galerie Plato, kde za zvuků hudby ambientního krále Lišaje usedá na trůn nekorunovaný král českého Twitche a grafický designér v jednom Bohdan Heblík, který si na hrudi hřeje vlastnoručně uhnětené těsto na chleba.

Tradiční AV night Ondřeje Lasáka přivítala v Ostravě dvě umělecká dua kombinující algoritmické vizuály a zvuk. V osobitém zkoumání hranic audiovize se portlandští MSHR s rakouským duem Jung an Tagen/Rainer Kohlberger doplňovali, jejich spojení dávalo dokonalý smysl a nabídlo ucelený obraz možností interaktivních médií. Večer zakončil Evil Medvěd pečlivě sestaveným DJ setem s citem pro lámání beatů.

Příští, šestnáctý ročník proběhne opět v listopadu. Věřím, že i ten si přes rostoucí počet účastníků (letos téměř dva tisíce) udrží svá výše zmíněná specifika a bude nadále tou nejútulnější avantgardní filmovou přehlídkou široko daleko.

15. Ostrava Kamera Oko, Ostrava – různá místa, 15.–19. 11. 2023 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.