Premiéra: ba:zel – WE

ba:zel ba:zel foto: Mika Johnson
Ba:zel přichází s klipem k titulní skladbě svého nového alba, které vyšlo koncem minulého roku. Jejich hudbu pro nespavé ravery doprovází záběry z rodinného archivu. Videoklip vytvořil Jonáš Svoboda, který použil autentické záběry z cest od okamžiku setkání Ewelíny Vlček-Chiu a Daniela Vlčka v roce 2014 až do roku 2020. Klip ke skladbě We je „gestem směrem k naší schopnosti reflektovat a být svědky toho, co se děje ve světě kolem nás” a představujeme jej na AlterEchu v premiéře.
 
Refrén skladby „We are the chosen ones, we didn't done anything to deserve this, we were born, we were born like this” je ironickým zrcadlením privilegií, do kterých jsme se v západním světě narodili. Skladba vznikla před pandemií, tudíž je zvukově více klubová, jak bylo pro tvorbu dvojice dříve typické.
Záběry z cest dvojce sbírala s tím, že je později využije. „Oslovili jsme kamaráda Jonáše Svobodu. Poslali jsme mu vybraný materiál z našeho rodinného archivu a on se postaral o zbytek, včetně titulkové animace,” říká Daniel.
 
„Po natočení klipů pro skladby Situation a Pound of Fle$h jsme si chtěli odpočinout od větší produkce a přijít s víc trashovým videem, které by popisovalo privilegia, která všichni máme. Album We obecně hovoří o těchto privilegiích a zkoumá nemožnost odpoutat se od luxusu cestování a zlo s tím spojené,” říká Ewelina a naráží tak například na služby typu Airbnb, které mají negativní dopady na místní kulturu a místní lidi, přestože je všichni využíváme. „Zároveň se v těchto písních projevuje něžnost, která soucítí s naší společností. Jsme zapleteni do nostalgie a neustále hledíme směrem k horizontu, stále hledáme něco nového, zajímavějšího, zatímco náš život probíhá vedle nás,” dodává.

Ba:zel bude možné potkat na následujících akcích, po nichž plánují na podzim odehrát ještě několik koncertů v Polsku a také v Čechách. „Konkrétní plány nemáme a netušíme, co bude dál, jen víme, že chceme pokračovat v tvorbě vlastním tempem. Nemáme žádná očekávání ohledně budoucnosti, spíše doufáme, že se všechno samo vyvine,” uzavírají.

Tábor – Transforma, 1. 7. 23
Headliner Ponton #4: Ba:zel + whyohwhy, Praha – Střelecký ostrov, 12. 7. 23
Polička – Colour Meeting, 14. 7. 23
Re-Connect Art, Praha – Kampus Hybernska, 23. 7. 23
Praha – Petrohradská kolektiv, 24. 8. 23
TAG:

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.