Respect Festival nabídne fúzi tradičních a současných hudebních postupů

Justin Adams & Mauro Durante Justin Adams & Mauro Durante

Poslední srpnový víkend bude kromě dalších akcí patřit 24. ročníku Respect Festivalu – přehlídce world music, která se prezentuje jako „zóna tolerance plná hudby, rytmů, barev a chutí z celého světa“.

Během dvoudenního open-airu na Rohanském ostrově, který proběhne 28.–29. 8., se představí Susheela Raman – zpěvačka indického původu, s projektem Ghost Gamelan, pro nějž se inspirovala indonéskými melodickými perkusemi. Zazní také okcitánské polyfonie souboru Lo Còr de la Plana či balkánská hudba v podání maďarsko-izraelských Besh O Drom. Dvojice Justin Adams & Mauro Durante (známý z kapely Roberta Planta), vychází z vlivů afrických kořenů blues a rituálního rytmu pizzica z jižní Itálie. Adams se na pódiu Respectu objeví ještě jednou, a to s triem Les Triaboliques. „Intenzivní trans tvořený ze zvuků dud, perkusí a súfijského mystického zpěvu přiveze mezinárodní trio Revolutionary Birds, lákají dále pořadatelé.

Domácí scénu letos zastoupí Třaskavá směs, kterou tvoří Petr Nikl, Petr Tichý, Miroslav Černý a František Skála, jenž na festivale vystoupí také s dechovým souborem Provodovjané. Další jména organizátoři budou postupně ještě zveřejňovat.

Součástí dramaturgie Respectu jsou i doprovodné koncerty. Izraelský trumpetista Itamar Borochov a jeho kvarteto 28. července v pražském Jazz Docku festival zahájí. A kdo nebude mít dost, 23. října se může těšit na arménského klavíristu Tigrana Hamasyana s jeho triem v Koncertním sále Pražské konzervatoře.

Na Rohanském ostrově dostanou jako vždy prostor neziskové organizace, které „neztrácejí aktivní zájem o konkrétní lidské osudy i palčivé problémy globálního charakteru.“ Tradičně festival nabídne ochutnávkovou gastronomii z celého světa.

Itamar Borochov, Praha – Jazz Dock, 28. 7. 21
Respect Festival, Praha – Rohanský ostrov, 28.–29. 8. 21
Tigran Hamasyan, Praha – Koncertní sál Pražské konzervatoře, 23. 10. 21

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.