Škola filmem a hudbou se odehraje v Uherském Hradišti již po dvaačtyřicáté

42. Letní filmová škola 42. Letní filmová škola

Letní filmová škola je stálicí mezi českými festivaly, a to nejen mezi těmi filmovými. V Uherském Hradišti, v místě, kde se snoubí víno s cimbálem, má film a zprostředkovaně Asociace českých filmových klubů svůj domov již přes čtyřicet let. Letošní 42. ročník se odehraje tradičně na sklonku července po dobu jednoho týdne napříč celým městem.

Vyjma filmových projekcí, z nichž některé jsou volně přístupné také veřejnosti, diskusí anebo přednášek, se program točí i kolem literatury a divadla, výtvarného umění či hudby. Jako každý rok se denně dostane na nejméně dvě hudební vystoupení hodná pozornosti. Na Kolejním nádvoří na Masarykově náměstí budou moci jak akreditovaní návštěvníci, tak široká veřejnost zhlédnout Květy, Houpací koně, Kittchen či Děti mezi reprákama. Mladou krev budou doprovázet větrem ošlehaní tvůrci jako Mňága a Žďorp, Vladimír Merta či The Plastic People of the Universe. Multigeneračnost festival dosvědčuje už jen takovým hudebním výběrem. Kompletní seznam koncertů je k dispozici na stránkách festivalu. Dojmy z loňského ročníku, doprovozené galerií, naleznete rovněž u nás.

Jedinečnost Letní filmové školy z hlediska hudby dlouhodobě tvkí v sekci němých filmů, ta letos bude zaměřena na počátky žánru sci-fi. „Aktuální 42. ročník LFŠ svým pořadovým číslem, které je díky Stopařově průvodci po Galaxii všeobecně známé jako odpověď na otázku Života, Vesmíru a vůbec přímo vybízí k bližšímu pohledu na prapočátky žánru sci-fi ve filmu,” vypráví pořadatelé filmovky, kteří představí každý den jeden snímek s unikátním, na míru šitým hudebním doprovodem. Na pódiu před plátnem se tak znovu objeví třeba právě Kittchen, představí se ale především méně známí hudebníci, jmenovitě Alphones, Forma, Flush Buttons či Safety First. Ucelený přehled zprostřekovává denní program.

Zpívat se ale bude i ve filmech, ve Smetanových sadech se rozezvučí Tornádo Lů, Eliška Pomořanská i DJ Arnoštek. „V den zahájení festivalu nás čeká krátký loutkový western Arie prerie, jenž se stal předlohou nestárnoucí westernové parodie Limonádový Joe aneb Koňská opera, která bude na Arii prerie navazovat,” vybírají pořadatelé z bohatého programu s tím, že v letním, volně přístupném kinu, se je možné těšit dále na Starce na chmelu, Dámu na kolejích či Noc na Karlštejně.

Štědrost slováckého regionu ztělesňují jeho obyvatelé a jak se u filmovky stává zvykem, genius loci dotváří nejedno překvapení v nočních hodinách, když před klubem Mír nečekaně vystupují kapely a s cimbálem za Hvězdou, hlavním promítacím sálem, se lidé radují až do půlnoci. Víno, film a zpěv. Akreditace na Letní filmovou školu a úplné informace jsou k nalezení na stránkách festivalu.

42. Letní filmová škola, Uherské Hradiště – různá místa, 22.–30. 7. 16

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.