Shabazz Palaces Shabazz Palaces Victoria Kovios

Struny podzimu lákají na Hancockův jazz, hip hop Shabazz Palaces či na domácí a irský folk

Již tento pátek se po roční pauze opět rozezní pražské Struny podzimu. Novátorská dramaturgie láká na Hancockův jazz, hip hop Shabazz Palaces, domácí i irský folk.

Zakladatel Strun podzimu Marek Vrabec si od festivalu slibuje, že bude „i nadále jedním z nejinovativnějších hudebních festivalů.“ Nový programový ředitel Vilém Spilka připravil pro 21. konání mix vážné hudby a jazzu obohacený o folk, country i hip hop. Nebude chybět ani atraktivní doprovodný program pojmenovaný Encores.

První z celkových deseti koncertů hlavního programu vychází na 20. října. Ve Foru Karlín zahájí festival transatlantická formace The Gloaming, která v současné době vyzvedla interpretaci irské tradiční hudby na světovou úroveň. O dva dny později udeří beaty Shabazz Palaces s ozvěnami funku, avantgardního jazzu a londýnského dubstepu v Divadle Archa. Třetí koncert 25. října tamtéž představí progresivní country skupinu Lambchop přímo z Nashvillu, která do svého projevu vklínila i prvky elektroniky, jazzu a soulu.

Skladatel, kontrabasista a osvědčené jméno minulého ročníku Gavin Bryars letos představí projekt Nothing Like the Sun se zhudebněnými Shakespearovými sonety, 27. října v Divadle Archa. Pátým večerem návštěvníky provede Jason Moran, pianista a skladatel s dílem sepsaným pro jazzové okteto s audiovizuálním doprovodem v podobě legendárního koncertu Theloniouse Monka.

Druhou polovinu koncertů započne v Rudolfinu francouzský virtuos akordeonu a bandoneonu Richard Galliano. S Baborák Ensemble přehraje party od kanonické klasiky až po Tango Nuevo. 3. listopad bude patřit premiéře projektu Mateřština multiinstrumentalisty Jiřího Slavíka, který za své spojení tuzemské lidové hudby a soudobých skladeb v tomto roce obdržel cenu Anděl v kategorii world music.

Sólový kytarový recitál Ralpha Townera bude k poslechu 5. listopadu v Anežském klášteře. Pomyslné vyvrcholení festivalu nabídne druhá česká premiéra. Ansámbl Bang on a Can All-Stars se společně s Martinů Voices pustí do interpretace díla Anthracite Fields skladatelky soudobé vážné hudby Julie Wolfe. V oratoriu pro sbor, instrumentální sexteto a audiovizuální projekci upomínající na historii uhelného kraje v severovýchodní Pensylvánii odzpívají své party také Tonya Graves a Dan Bárta. Koncertní sérii uzavře 9. listopadu ve Foru Karlín skvěle obsazené kvarteto třináctinásobného držitele Grammy Herbieho Hancocka.

Doprovodná linie obohatí pět večerů o hudební sessions, koncert newyorského jazzového bandu hammondkáře Ondřeje Pivce nebo třeba o debatu se skladatelkou Julií Wolfe.

Většina akcí Encores je zdarma v rámci vstupného na hlavní koncert. Vstupenky na koncerty jsou v prodeji na webu strunypodzimu.cz a v běžných předprodejích.

Struny podzimu, Praha – různá místa, 20. 10. – 9. 11. 17

Komentáře

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Nadace Český hudební fond
Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.