Struny podzimu lákají na Hancockův jazz, hip hop Shabazz Palaces či na domácí a irský folk

Shabazz Palaces Shabazz Palaces Victoria Kovios

Již tento pátek se po roční pauze opět rozezní pražské Struny podzimu. Novátorská dramaturgie láká na Hancockův jazz, hip hop Shabazz Palaces, domácí i irský folk.

Zakladatel Strun podzimu Marek Vrabec si od festivalu slibuje, že bude „i nadále jedním z nejinovativnějších hudebních festivalů.“ Nový programový ředitel Vilém Spilka připravil pro 21. konání mix vážné hudby a jazzu obohacený o folk, country i hip hop. Nebude chybět ani atraktivní doprovodný program pojmenovaný Encores.

První z celkových deseti koncertů hlavního programu vychází na 20. října. Ve Foru Karlín zahájí festival transatlantická formace The Gloaming, která v současné době vyzvedla interpretaci irské tradiční hudby na světovou úroveň. O dva dny později udeří beaty Shabazz Palaces s ozvěnami funku, avantgardního jazzu a londýnského dubstepu v Divadle Archa. Třetí koncert 25. října tamtéž představí progresivní country skupinu Lambchop přímo z Nashvillu, která do svého projevu vklínila i prvky elektroniky, jazzu a soulu.

Skladatel, kontrabasista a osvědčené jméno minulého ročníku Gavin Bryars letos představí projekt Nothing Like the Sun se zhudebněnými Shakespearovými sonety, 27. října v Divadle Archa. Pátým večerem návštěvníky provede Jason Moran, pianista a skladatel s dílem sepsaným pro jazzové okteto s audiovizuálním doprovodem v podobě legendárního koncertu Theloniouse Monka.

Druhou polovinu koncertů započne v Rudolfinu francouzský virtuos akordeonu a bandoneonu Richard Galliano. S Baborák Ensemble přehraje party od kanonické klasiky až po Tango Nuevo. 3. listopad bude patřit premiéře projektu Mateřština multiinstrumentalisty Jiřího Slavíka, který za své spojení tuzemské lidové hudby a soudobých skladeb v tomto roce obdržel cenu Anděl v kategorii world music.

Sólový kytarový recitál Ralpha Townera bude k poslechu 5. listopadu v Anežském klášteře. Pomyslné vyvrcholení festivalu nabídne druhá česká premiéra. Ansámbl Bang on a Can All-Stars se společně s Martinů Voices pustí do interpretace díla Anthracite Fields skladatelky soudobé vážné hudby Julie Wolfe. V oratoriu pro sbor, instrumentální sexteto a audiovizuální projekci upomínající na historii uhelného kraje v severovýchodní Pensylvánii odzpívají své party také Tonya Graves a Dan Bárta. Koncertní sérii uzavře 9. listopadu ve Foru Karlín skvěle obsazené kvarteto třináctinásobného držitele Grammy Herbieho Hancocka.

Doprovodná linie obohatí pět večerů o hudební sessions, koncert newyorského jazzového bandu hammondkáře Ondřeje Pivce nebo třeba o debatu se skladatelkou Julií Wolfe.

Většina akcí Encores je zdarma v rámci vstupného na hlavní koncert. Vstupenky na koncerty jsou v prodeji na webu strunypodzimu.cz a v běžných předprodejích.

Struny podzimu, Praha – různá místa, 20. 10. – 9. 11. 17

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.