Ve středu začíná Procházení hudbou na brněnské Expozici nové hudby

Benoît Maubrey - Audio Guillotine Benoît Maubrey - Audio Guillotine

Již 28. ročník mezinárodního festivalu nese podtitul „Procházení hudbou“. „Letošní ročník Expozice nové hudby je připraven pro posluchače, kteří hledají pomíjivé zvuky, kteří chtějí důvěřovat svobodnému projevu bez škatulí, kteří dokážou přijmout ticho a skutečně poslouchají, když je pro ně dotvářeno. V neposlední řadě je určen pro ty, kteří se rádi procházejí...“ popisuje ústřední linii festivalu dramaturg Viktor Pantůček.

První zastávka se již tradičně bude konat v Besedním domě u příležitosti zahajovacího koncertu. Středeční večer je možné v jedné rovině chápat jako kulturně společenskou reflexi tragédie druhé světové války. Na programu bude symfonie Miloslava Kabeláče pocházející z této doby, elektroakustické skladby Luigi Nona a Stanislava Krejčiho, a také díla pro komorní a smyčcový orchestr skladatelů Mayke Nas a Františka Gregora Emmerta. Na hlavní produkci bude každý den kromě soboty navazovat bohatý večerní program, kterému přichystá útočiště PRAHA/Fórum pro architekturu a média.

Čtvrtek nabídne uvedení dvou zvukových instalací. První zahájí výstavu v knihkupectví ArtMap a bude věnována skladateli Paulu Panhuysenovi. Audio Guillotine Benoîta Maubreyho poté dostojí svému názvu na hradě Špilberk. Večer se festival přesune na brněnské výstaviště, kde Michal Rataj představí svůj koncept Y-SPACE, obsahem budou skladby Pierra Henryho a Pierra Schaeffera a různá díla kolektivu Rataj, Ivan Boreš, Jaromír Typlt, Pavel Zlámal a Jan Trojan.

V pátek odpoledne se na Nové radnici rozezní instalace Magdy Stawarska-Beavan. Následuje přesun do Betlémského kostela, kde Miloslav Ištvan Quartett uvede pásmo skladeb současných avantgardních českých skladatelů a skladatelky. Vystřídá je soubor Konvergence s tichým programem.

V sobotu začne velká procházka veřejným prostorem, během níž zazní komponovaná díla, improvizace a řada každodenních zvuků. Zakončena bude spuštěním audiovizuální instalace hans w. kocha na Mendlově náměstí. Opět se vrátíme do Belémského kostela na klarinetové duo Kai Fagaschinski, Michael Thieke a večerní party přichystá Bob Ostertag ve sportovním areále u Anthroposu. Závěrečný den zazní v Jurkovičově vile improvizace Pavla Zlámala a festival zakončí poslechová party a dvojkoncert v prostoru PRAHA.

Během festivalu se i celé Brno promění ve zvukový objekt s židlemi na poslechově atraktivních místech a s rozmístěnými instrukcemi pro aktivního posluchače. Popřípadě lze navštívit otevřenou posluchárnu s nekonečnou hudbou.

Kompletní program je k nahlédnutí zde. Vstupenky je možné zakoupit on-line na webu Brněnské filharmonie nebo v kamenném předprodeji v Besedním domě.

Expozice nové hudby, Brno – různá místa, 10. – 14. 6. 15

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.