Vladimír Mišík nepřijme Medaili za zásluhy z rukou prezidenta

Vladimír Mišík, foto Daniel Vojtíšek/Sony BMG Vladimír Mišíkfoto: Daniel Vojtíšek/Sony BMG

Blues rockový hudebník Vladimír Mišík oznámil, že dnes nepřevezme státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana. Mišíka spolu s Radimem Hladíkem na jaře navrhla skupina poslanců, Sněmovna dále schválila a předložila tyto návrhy prezidentovi. Mezi hudebníky navrženými na státní vyznamenání je i kytarista Lubomír Brabec. Kdo ho však nakonec opravdu získá, není do poslední chvíle jisté a rozhodnutí záleží právě na hlavě státu.

Vladimír Mišík měl převzít Medaili za zásluhy, ale z důvodu nesouhlasu s některými kroky a postoji českého prezidenta na slavnostní večer, který se odehraje ve Vladislavském sále Pražského hradu, nedorazí. „Aby nedošlo k mediálnímu zkreslení, informuji novináře, že jsem dnes 27. října ve 12.hod. poslal panu J. Forejtovi, řediteli protokolu presidentské kanceláře, e-mail tohoto znění: Vážený pane presidente, velmi se omlouvám, ale z důvodu rostoucí nevole z některých Vašich rozhodnutí jsem dospěl k závěru Vámi nabízené státní vyznamenání nepřijmout“, napsal hudebník na svém oficiálním webu.  

Ceremoniál předávání státních vyznamenání je letos plný kontroverze. Odmítla se ho zúčastnit většina rektorů vysokých škol, protože prezident dva z nich nepozval. Konfederace politických vězňů také vůbec poprvé nenavrhla žádné kandidáty, aby nepřijímali vyznamenání z rukou Miloše Zemana. Letos z důvodu protestu proti prezidentovi Václavu Klausovi vrátil státní vyznamenání malíř Pavel Brázda.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.