Foto: Syny + Lavra + Sítě + Tommy and the Commies, Brno - Kabinet múz, 29. 10. 18

Syny Syny

Pondělní večer se zdál být ideální dobou na to, si po náročném víkendu dopřát trochu zvukové očisty. Tentokrát v brněnském Kabinetu Múz, kde se sešla hned čtveřice poměrně různorodých kapel.

První se představil projekt Sítě, který tvoří hudebníci Jan Tomáš a Jan Kašpar. Dvojice zahájila večer pomalým, ale o to těžším ambientním noisem probouzejícím v sále naléhavost, jež se z bouřlivých pasáží přelévala do místy až hypnotických částí. Následovala Lavra, taktéž dvojice složená z muzikantů, které můžete znát z projektu Ticho de Beige nebo kapely Orient. Jejich dávka trip-hopu šlehnutého potemnělým popem mě spíše nebavila, i když své momenty to mělo.

O polských Syny jsem slyšel poměrně dost, ale vlastně jsem neměl ještě to štěstí zažít jejich vystoupení na vlastní kůži. Sami o sobě prohlašují, že dělají hip hop bez přívlastků. Pro mě přívlastek měl, a to ne jeden. Už jen samotný zvuk, minimalistický, ale brutální, směsice drum machineů a analogových synťáků, přece jen ne tolik typických pro samotný žánr. A jejich show, která za pomocí jednoduchého osvětlení a stroboskopů vytvářela tíživou atmosféru, která by se dala krájet stejně jako mlha, do níž byla zahalena. Bylo to vyčerpávající a v některých částech, kdy kouřem do úplné tmy problikával jen stroboskop, až fyzicky nepříjemné. Pro mě určitě jeden ze zážitků dosavadní klubové sezóny.

Po tomhle všem vystoupila kanadská kapela Tommy and the Commies, tisíckrát ohraný punk, který bych si možná užil, kdybych šel na alko párty s kámošema. V tomto koncertním složení, kdy si tři ze čtyř účinkujících nakonec celkem sedli, poslední jmenovaní působili jen jako náhodní kolemjdoucí. (tk)

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.