Hurra Torpedo, Brno, 24. 1. 12

Norská recesistická parta Hurra Torpedo zahájila své turné po České republice v Brně. Koncertní zážitek z vystoupení byl, jak to říct, vskutku „impozantní“.  Zahrála ve svém neotřelém podání hity světové popové produkce i tradiční české koledy a během této extravagance rozmlátila na stagi, co se dalo. Střepy lítaly na všechny strany a myčky, sporáky, toustovače, pánve a bubny z pračky dotvářely mohutný zvuk tohoto avantgardního metalu.

Po vstupu do brněnského klubu Fléda mohl každý zhlédnout bohatou výbavu norské trojice, která byla poskládaná po celém pódiu a dokonce visela i ve vzduchu. Jistá skupinka, vyhlížející jako bedňáci, se po chvíli posadila k několika instrumentům v popředí a představila se jako kapela s poetickým názvem To žluté co máte na kalhotkách. Teď už zbývalo si jen plně uvědomit drsnou realitu, že se jedná o předkapelu. Prakticky jediné, co se zdálo být na této nezáživné formaci neotřelé a zajímavé, byly kostýmy.

Nekonečných 45 minut hráli něco jako fúzi Rytmusovy novější tvorby a buransky vulgárního pivorocku s infantilními úvody, které vytvářely koncept „pohádek z pařezové chaloupky“. Kapela moc nenadchla a po jejím největším hitu, ve kterém se, mimo jiné, zpívalo: „Brno, Brno, buzerantů plno“, se ozvaly první náznaky protestů a přání hlásajících „Odjezd!“. Tato zpětná vazba publika sílila úměrně k délce koncertu, naneštěstí se pár jedinců nechalo v závěru zhypnotizovat a neodbytná předkapela dala ještě přídavek – opět jejich „největší hit“ o Brně. Po pěti zelených, třech ruských vodkách a pár panácích myslivecké o půl druhé v noci možná, jako předskokan NE. Dokonce ani jako předskokan toho, co následovalo.

Netrpělivost publika vyplývala částečně i z velkého očekávání kapely, která u nás vešla ještě více v povědomí díky nedávné reklamě na elektrospotřebiče, kde představila své verze dvou vánočních koled Pásli ovce Valaši a Půjdem spolu do Betléma. Nebylo tedy nijak překvapivé davové burácení, když na stage nastoupila trojice Norů v teplákových soupravách, které by jim mohli závidět i Nightwork (jestli s gulemi doprava, to poznat nebylo, ale své holé zadky hrdě vystavovali).

Na úvod začali improvizovanou předehrou, lépe řečeno k ní byli donuceni výpadkem zvuku u kytary (pokud jsem problém správně pochopila), což posléze komentovali slovy, že si tento úvod připravili speciálně pro Brno. Důkazem toho, že u nás podobné bizarnosti nacházejí úrodnou půdu, byla neustálá podpora publika poměrně naplněného klubu. Návštěvníci koncertu zde mohli bez bázně dát průchod svým dětským touhám po co největší možné destrukci, a proto čím větší hluk a násilnější likvidace starých i nových domácích pomocníků, tím větší aplaus se ozýval.

Aby to celé znělo aspoň vzdáleně jako písničky, kapela měla na pomoc kytaru a basu, ale přesvědčila také o tom, že spotřebiče nedělají pouze hluky a rytmy, ale dokážou zastoupit i baskytaru. Došlo pochopitelně na oblíbené koledy, přičemž údajně „nejdelší českou koledu“ dali dokonce třikrát s přídavkem ve speciálních kostýmech. Neméně úspěšné byly také hity Lady Gaga Poker Face, který kapela uvedla s tvrzením, že gambling zabíjí nejvíce lidí v ČR i v Norsku, a balada od Bonnie Tyler Total Eclipse of the Heart, jež je na internetu proslavila.

V závěru zazpívali přídavkovou píseň „We fuck you with our music“ i s českým překladem, což zcela přesně vystihovalo vše, co se tento večer v klubu přibližně hodinu dělo. Úplnou tečkou za představením byl hod sporákem doprostřed stage, přičemž diváci v prvních řadách už si opravdu nemohli být jistí, jestli jim ta těžká věc neskončí na hlavách. Ať už jste fanoušky podobných experimentů, nebo ne, v každém případě šlo o velmi nevšední koncert.     

Hurra Torpedo + To žluté co máte na kalhotkách, Brno – Fléda, 24. 1. 12

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.