Ken Hensley, Brno, 15. 12. 12

Ken Hensley, foto ken-hensley.com Ken Hensleyfoto: ken-hensley.com

Ken Hensley už u nás koncertoval mnohokrát a má tu své fanoušky, kteří vždy přijdou rádi znovu, ale v Brně to byla jeho premiéra. Tohle vystoupení, které se ve stejné podobě pořádalo v únoru v Plzni a po Brně následuje ještě pražská zastávka, bylo specifické interaktivitou celého večera. Přestože má Hensley jakožto jeden ze zásadních skladatelů Uriah Heep bohatou zásobu písní, ať už ze svých sólových desek nebo z rozsáhlé diskografie domovské kapely, a mohl by na každém koncertě hrát úplně něco jiného, většinou si publikum žádá pochopitelně největší hity, a proto oživit koncert nezvyklou formou byl určitě dobrý nápad. Sice se nedostalo zase na tolik skladeb, přestože byl Ken na pódiu skoro dvě hodiny, ale během celého večera dostál svému přesvědčení, že nejdůležitější ze všeho je píseň. Výběr ze sólové tvorby včetně skladby Come To Me z nejnovější desky Love & Other Mysteries a samozřejmě nezapomenutelné písničky jako July Morning, The Wizard, Free Me nebo Lady In Black (aneb ta, kterou všichni chtějí vždycky slyšet) z alb Uriah Heep předvedl v té nejčistší podobě jen za doprovodu akustické kytary či kláves.

Během koncertu odpovídal na otázky přítomných fanoušků nebo sám vzpomínal na okolnosti vzniku jednotlivých skladeb, vyprávěl historky spojené s jejich psaním a přiblížil tak podstatu hudby Uriah Heep, která ač se stylově řadí do hardrockové škatulky, byla vždy založena na písničkářské tradici. Přiznávám, že je to možná moje osobní preference, ale v mnoha případech mě takovéto akustické, jednoduše instrumentované unplugged aranžmá osloví mnohem více než studiová verze skladby a týká se to i sólových desek Kena Hensleyho. Některé písničky zní na albu příliš ploše, což už celkem bez pochybností dávám často za vinu studiové úpravě, naživo ale všechny zněly působivě, ať už šlo o novější nebo starší věci.

Samozřejmě, že klasické hity Uriah Heep patří k tomu nejlepšímu a každý se na ně těšil, nicméně ani jiné skladby za nimi výrazně nezaostávaly. Hudebně šlo prostě o velmi vydařený koncert s trochu jiným přístupem, než jaký byste od hardrockového barda možná očekávali, ale právě takovým, který zrovna tvorbě Kena Hensleyho a Uriah Heep po tolika letech velmi sluší.

Ken Hensley, Brno - Melodka, 15.12.12

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.