Láskyplno na konci světa

Pelhřimovy 2017 Pelhřimovy 2017 Martin Chylík

Pelhřimovy 2017: reportáž | fotogalerie

Má nejoblíbenější část roku. Před domem mě nabírají sympatičtí Brňáci, se kterýma je cesta na Pelhřimovy jedna velká sranda. Vystupuji z auta a hluboce se nadechu. Jako bych přijela domů. Téměř všichni mí přátelé na jednom místě. A známí, které vídám jen jednou do roka – tady. Zdraveníčko, objímáníčko, láskyplno. Žádní sponzoři, reklamy, plakáty, elektřina. Čtvrté Pelhřimovy, letos pod taktovkou Noir Voir kolektivu. Napínám hamaku mezi ty ostatní, abych v ní následující dva dny viděla snad všechny, jen ne sebe. S radostí.

Places to celé otevřeli, byli kouzelní, hezká mše. Ještě poměrně klidná. To se mělo během pár chvil radikálně změnit… Pod náporem Acute Duse zažil kostel nevídané šílenství, tančilo a pogovalo se nejen před hudebníky, ale i přímo mezi nimi. Skotačící děti, stagediving zpěváka, kostel na spadnutí, euforie na všech stranách. 

Party pokračuje mou oblíbenou formací 1flfsoap + François Svalis + Killiekrankie. Dobře jim to šlape. Večírek graduje a graduje, až se bojím že tohle nenapíšu. Afterparty dobrá diskoška, vypalovačky a srandičky. Nevyčerpatelná energie. Vlastně celý večer jedna velká euforie, mám pocit, že láska by se dala krájet, všichni jsou milí, krásní a baví se.

Pelhřimovy 2017 (foto: Martin Chylík) Pelhřimovy 2017foto: Martin Chylík

Ráj na konci světa

Když svítá, jdem do polí vítat slunce. Usínám na půdě v kostele, ani nevím jak. Probouzím se, málem že nevím, kde jsem, a dole už zvučí Johuš Matuš. Polovinu koncertu sleduji nahoře z pohodlné polohy, při druhé půlce se vydávám dolů, kouknout na Johušu zblízka. Její projekce jsou vážně dobrý rural, hlas krásný, jen trochu škoda, že hudbu pouští z počítače – přece jenom nějaký ten hardware působí líp. Garážovku Beps'n'Johnnies posloucháme, usínáme, dospáváme, probouzíme se při západu slunce, a to už se pomalu chystá opavská kapela Heimat. Parádní saxofon! Po nich příjemně překvapila dark instrumentálka Nachttante, píšu si: nutno poslechnout víc.

Energickou písničkářku Lucii Rédlovou poslouchám stále vleže, nabírám síly. Hraje na venkovní stage, což je letos novinka. Útulná a komorní, pro písničkáře jako dělaná.

Olomoucké hvězdy Lebanon dostali do kolen snad všechny. Skvost letošního ročníku. Baví mě proměnlivost jejich koncertů. Zlatý přehoz pod synťáky a ozvučená míchačka! Aaaah, zvukové hardcore porno, kostel se otřásl v základech. Vyřvaný přídavek a po něm se začínáme chystat my, abychom uzavřeli sobotní kostelní program…

Pelhřimovy 2017 (foto: Martin Chylík) Pelhřimovy 2017foto: Martin Chylík

hypnotický, nádherný a taky abstraktní, jak napovídala Nelyina mikina. Lowmoe. Štěpán sype dvojhmaty, trojhmaty na sekvenceru a rozmáchlý přejezdy přes synťáky a Nelka dodává intergalaktický mňoukání, jemný korekce efektů a taky (!) neskutečně padnoucí polský rádio. Smál jsem se, byl jsem dojatej, pozoroval lidi omámené vlnami synthů, obelstěné vychytralými beaty… jeden z mála momentů, kdy jsem byl rád, že se mi rozbily všechny foťáky. Tahle souhra funguje, jeden maluje krajinu a nepravidelný, ale pohodlný schody do blízký budoucnosti, další kreslí detaily, kontury, kudrliky, kaňká tuší a když zavřeš oči, jsi anime postava, rozevlátá akvarelem barev ostatních poletujících v rauši. Zbožňuju, dík! 
                  – Marcel Skýba o Lowmoe, jehož polovinou je právě Nela Bártová.

… a ten závěrečný jam! My dva, Jirka z Ghost Of You (v županu!) a David z Acute Dose, který do mikrofonu házel jednu perlu za druhou. 
„Jirka ví, co dělá!”
„Chceš moje heslo na facebook?”
Prý si z toho nepamatuje nic.

V noci nás kromě deště přepadá hlad, jídlo pomalu ale jistě dochází, avšak je to kouzelné, hromadně u ohně jíme zbytky připálené rýže z obrovského kastrolu a lepší jídlo v tu chvíli není.
It's not over yet!
Závěrečná techno party u čajového stánku nedá mnohým spát, tancujeme v blátě. Poslední cigárko a jde se umřít. Ráno dopíjíme poslední piva, chceme jíst, ale vše už se snědlo, chléb s hořčicí zdá se být oázou. Postupně nacházím ztracené věci, ale odjezd prodlužujeme jak to jen jde; prosím, ať tohle neskončí. Pomáháme uklízet a je to jedna radost, lidi po sobě nechali minimum odpadků. Dojemné loučení. Cestou domů posloucháme Pink Floydy a cpeme se olivami.
Pelhřimovy ve mně silně rezonují ještě několik dní.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.