Mrazivá destrukce hlukem

Helm, Brno – Praha, 1. 2. 16 Helm, Brno – Praha, 1. 2. 16 Libor Galia

reportáž | fotogalerie

Unikátní showcase festival Itch My Ha Ha Ha pokračoval v pondělí prvního února s dovozem světové špičky alternativní elektroniky. V brněnské Praze se tentokráte sešel Michal Lichý s projektem Urbanfailure, Luke Younger aka Helm a skotský hudebník Drew McDowall známý z formací Psychic TV či Coil.

Přicházím se zpožděním, zrovna když začíná svůj set nejvýraznější jméno večera – Drew McDowall. Z reproduktrů se linou první zvuky debutu Collapse, na které se však díky zaplněnému prostoru a odsouzení k postávání u baru nedokážu plně soustředit. Jakkoliv je barový ruch minimální, jeho přítomnost a táhlé ruchové plochy z „pera“ McDowalla mi brání v maximálním ponoru do atmosféry.

Situace se však postupem času lepší a já se nechávám unášet na vlnách výrazně podobným tvorbě Coil. Industriální rituál. Esoterika modulárního syntezátoru. S přibývajícími rytmy se dostávám do smyčky nekonečného pohupování. Přesto většinu setu spíše čekám na moment, jenž by mě naprosto semlel. Nedostaví se. Alespoň ne v podání McDowalla. Bohužel. Nebo je to tak možná správně.

Drew McDowall, Brno – Praha, 1. 2. 16 (foto: Libor Galia) Drew McDowall, Brno – Praha, 1. 2. 16foto: Libor Galia

Vrchol večera v podobě vystoupení (pro mě daleko zajímavějšího) Helma má tak ještě mocnější dopad. Jeho loňskou desku Olympic Mess, vydanou na labelu PAN, jsem si poprvé vpálil až nedávno, ale nebýt dřívější anonce na Facebooku události o nedostupnosti vinylu v místě konání, bral bych peníze na tři. Kdybych měl popsat jeho vystoupení jedním slovem, byl by to chlad. S nekompromisně nezaujatým výrazem ve tváři pouští po ruchových build-upech onen floutek z anglického middle-class ghetta jen tak ledabyle noisové údery rezonující až v morku kostí. Je si toho nejspíš dobře vědom a tak nabízí zahřátí ve formě žlutofialového osvětlení umocněného suchým ledem.

Pomyslný krb, u kterého se chvíli zahřívám, než přijde další atak z hlubin Arktidy, který mi roztříští poslední zbytky kostí v těle. Přesně tohle mě na elektronice nikdy nepřestane bavit. Ten chlad, kdy z „ticha“ vyletí nabroušené ostří sekery a zarazí se mi přímo mezi oči. Toto jsem čekal od pražského koncertu Bena Frosta (2012) po shereskyho ódě ve Full Moonu, a dostal jsem to až teď. Rozbitý na atomy.

Helm, Brno – Praha, 1. 2. 16 (foto: Libor Galia) Helm, Brno – Praha, 1. 2. 16foto: Libor Galia

Nevím, jak dlouho to trvalo a už vůbec ne, jak jsem se dostal domů. Čím jsem si však poměrně jistý, je místo, kde jsem se nachladil. Po týdnu domácího léčení pořád cítím mráz.

DrewMcDowall+Helm+Urbanfailure, Brno - PRAHA/Fórum pro architekturu a média, 1. 2. 16

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.