The Boys + Crusades, Brno, 20. 10. 12

The Boys, Brno – Melodka, 20. 10. 12 The Boys, Brno – Melodka, 20. 10. 12

Zatímco na Flédě buráceli gothic metalisté Paradise Lost, ve stejný večer bylo možné zajít na mnohem „komornější koncert“ z punkového soudku. O ten se postarala nemalá legenda svého žánru, pocházející přímo z Londýna, tedy místa, které bylo středobodem punkového hnutí v jeho počátcích. Zrovna v Brně nebývá zvykem, aby měl možný fanoušek obou žánrů takové dilema. V případě The Boys šlo o celkem ojedinělý koncert, protože kapela v poslední době moc živě nehraje, v rámci střední Evropy šlo o jediné její vystoupení.

The Boys se v červnu vrátili do studia nahrát nový materiál, takže se pomalu po velmi dlouhé odmlce, konkrétně po skoro třiceti letech (poslední studiové album Boys Only vyšlo v roce 1981), vrací i  k tvůrčí činnosti. Na brněnském koncertě ale žádné novinky nezazněly, kapela nabídla průřez převážně čtveřicí jejích desek včetně nejznámějších hitů jako I Don’t Care, Brickfield Nights, Weekend nebo First Time.

Uvedla ji postpunková formace Crusades z Kanady, která je naprosto symetricky stejně jako The Boys složená ze tří kytaristů, kteří zastávají i zpěv a bubeníka. Na začátku jejich koncertu byl problematický přehulený zvuk, čímž zpěv dost zapadal a také vznikala pro kapelu trochu nepříjemná situace, protože místo vytvoření určitého kotle před pódiem se většina návštěvníků koncertu držela uctivě vzadu. Punk má být sice nahlas, ale Melodka je přece jen klub hodně malé velikosti a každý chce slyšet tak, aby si těch koncertů v životě ještě pár užil. Crusades nabídli přímočarý punk a nijak se s tím nemazali. Jejich set rychle začal i skončil, a přestože šlo o méně zapamatovatelnou kapelu, celkem slušně připravila půdu pro hlavního hosta.

The Boys už měli zvuk o něco lepší, i tak však mohlo být o něco líp. Na pankáče, kteří pamatují ještě éru The Clash a The Damned, předvedli velmi solidní koncert nabitý jejich nejlepšími songy, pár fanoušků si zpívalo spolu s nimi a celý zbytek večera panovala celkem pohodová atmosféra. Punk vznikl i jako forma protestu, který byl od této hudby v určité době neoddělitelný. Zažít podobný koncert po tolika letech od hudebníků, kteří zůstali po všech změnách na hudební scéně i v politice nohama na zemi, je spíš trochu retro a zábava. Na tomto koncertě se sešli pravověrní pankáči s čírem nebo v koženém oblečku ozdobeném cvoky a řetězy, ale také z hlediska image nijak nevybočující lidi, kteří si přišli poslechnout muziku dnes už klasiků hudební historie. Objevil se dokonce i nějaký ten crowdsurfing a celkově šlo o vydařený koncert kapely, které to pořád šlape a ve svém věku si to prostě jen užívá už bez naštvání a anarchie.  

The Boys + Crusades, Brno – Melodka, 20. 10.12

Setlist:

TCP

Rue Morgue

See Ya Later

Terminal Love

Weekend

U.S.I.

Cast Of Thousands

Kamikaze

You Can’t Hurt A Memory

Box Number

Soda Pressing

I Don’t Care

Brickfield Nights

I Hate My Fucking Job

Do The Contract Hustle

First Time

Livin‘ In The City

Cop Cars

Sick On You

Přídavek:

Monotony

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.