Franzie: Nový začátek s kusem minulosti pod kůží

Franzie Franzie foto: Sofie K. Sämannova

Franzie – lehce kryptické, mnohoznačné a čerstvé jméno na české scéně, za nimž stojí zkušená parta lidí z Kroměříže. Promotérství v rámci kolektivu DAS LIGA, matematicky jazzový experiment Nachttantejednohlasá poetika Rozvětvení a především pak postrockové gradace Superego Kid, to vše jsou výrazné spojnice z minulosti členů kapely vedoucí ke vzniku aktuální pětičlenné formace, která výše zmíněné vlivy a vývoj zřetelně reflektuje na debutové desce Prvoroj.

První skladby aktuálního debutu vznikaly ještě v dobách před pandemií, tehdy se Veronika Stříbrná připojila k Superego Kid a následovala postupná transformace do nového projektu. Její melodický zpěv je jedním z výrazných prvků kapely a pravděpodobně tak posluchače na desce zaujme jako první. „Kvůli své rozmanitosti a možnosti hrát si se slovy nám byl vždy bližší český jazyk,“ vysvětluje zpěvačka, proč čeština hraje důležitou roli v tvorbě kapely. Texty píše společně s Jiřím Ladzianským, stojícím za většinou instrumentálních nápadů, které potom kapela dotváří. 

Fascinace technickou precizností, rytmické experimenty, smysl pro budování atmosféry a střídání tichých poloh s těmi opojně hlučnými byly doménou již dřívějších projektů bubeníka Erika Netušila (Nachttante), proto není překvapením, že i zde hrají prim. Tyto prvky jsou zde zase o něco dokonalejší, promyšlenější a především koherentnější. „Když včely cítí, že je čas opustit svůj úl a založit nové včelstvo, část včelí osádky odletí a založí včelstvo nové neboli Prvoroj. Prvoroj symbolizuje nový začátek s kusem minulosti pod kůží. Stejně tak to cítíme my s příchodem Franzie,“ dodává Erik k transformaci ze Superego Kid k Franzie a názvu alba.

Kapela pokřtila čerstvý release 1. října v brněnské Staré Pekárně a v nejbližších týdnech zahraje například ve Slavičíně či Rožnově pod Radhoštěm.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.