Tomáš Šenkyřík: Mapování vodní krajiny

Tomáš Šenkyřík Tomáš Šenkyřík

Muzikolog, lovec zvuků, autor interaktivní zvukové mapy jižní Moravy a místostarosta Židlochovic, i tím je Tomáš Šenkyřík, jenž u příležitosti světového dne vody 22. března vypustil k poslechu album s prozaickým názvem Voda. „Pozorné naslouchání vodním zvukovým krajinám nás propojuje s dávným světem, kdy se planeta rodila a dominovaly zvuky větru, sopečné činnosti a vody,” rozvíjí myšlenku desky v průvodním textu.

Nahrávky z let 2015–2021 zaznamenávají miniatury krajiny, ať jde o padající sníh, unikátní komunikaci hmyzu v mokřadech či toxickou vodu vytékající z rour na Mostecku ve skladbě Kontaminace. Ta vznikla v rámci projektu Na pomezí samoty zkoumající proměny krajiny a problematiku provázanosti postindustriální společnosti a přírody.


Celé album (za jehož masteringem stojí Lawrence English, slovutný expert a zakladatel labelu Room40) pak rámují tři záznamy řeky Svratky, částečně nahrané v desetistupňovém mrazu několik metrů pod hladinou za pomocí hydrofonů. Voda je tak pokračováním Šenkyříkova extenzivního zkoumání krajiny prostřednictvím terénních nahrávek, do kterého se nezdráhá zapojit ani cizorodé, „člověčí” zvuky, a předávat ono svědectví i dalším generacím

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.