Unna. Mamamrdamaso, Silver Rocket a Kachnička Entertainment. Už tušíte? Pořád ne? V tom případě nevíte nic o nejlepším českém big beatu široko daleko a měli byste to napravit. Předmětem tohoto Echolokátoru budiž skladba Hodina. Osm minut dlouhý vál postavený na monstrózním „big beatovém“ zvuku zemitých kytar a charakteristickém vokálu.

V druhé polovině února se Brno může těšit na kytarovou párty v Bajkazylu. Už 17. února představí své nové EP Saturate post-everything formace Inheritance spolu s maďarskými míchači žánrů Makrohang. O den později podpoří garage punkový nářez ze Slovenska Genuine Jacks české surf rockery Wild Tides.

Do třetice všeho dobrého? Nadja, původem kanadské droneové duo, začíná zítra svou tour v České republice zastávkou v Plzni, aby se v sobotu 13. února konečně zastavilo v Brně. Původně tady měli Aidan Baker s Leah Buckareff zahrát již na jaře 2014 v legendárním Boru.

Unikátní showcase festival Itch My Ha Ha Ha pokračoval v pondělí prvního února s dovozem světové špičky alternativní elektroniky. V brněnské Praze se tentokráte sešel Michal Lichý s projektem Urbanfailure, Luke Younger aka Helm a skotský hudebník Drew McDowall známý z formací Psychic TV či Coil.

Další díl seriálu Itch My Ha Ha Ha nabídne elektronický hluk v podání Drewa McDowalla, známého především z projektů Coil či Psychic TV. Ten loni vydal své první sólové album a teď jej v rámci exkluzivního vystoupení představí v Praze. Té brněnské. Dalším na seznamu budiž Luke Younger neboli Helm a slovenský solo projekt Michala Lichého – Urbanfailure.

Shrinebuilder, ultimátní doom metalová superkapela, původně zformovaná již v roce 2003, vydala své první a jediné album léta páně 2009. Seskupení s nelehkým úkolem: dostát odkazu jeho členů. Wino (Saint Vitus, The Obsessed, The Hidden Hand), Scott Kelly (Neurosis), Al Cisneros (Sleep, OM) a Dale Crover (Melvins), formace, jež by měla každého fandu doom metalu donutit k výměně spodního prádla. Dle slov bubeníka Dalea Crovera „experiment, který vyšel“.

TOP SONGY 2015: „He’s been takin’ the acid…“ začíná text metalové skladby roku, jenž vyšla na desce Luminiferous poté, co se kytarista Matt Pike vrátil z odvykačky. Novou deskou High on Fire bych se nebál označit za jeho nejlepší dílo od rozpadu Sleep. Burácející, neúprosná jízda na LSD a kytarové sólo, které by mohl Pike používat místo podpisu při vyřizování hypotéky v pekle. Zvuk spáchal Kurt Ballou z Converge. Co víc potřebujete vědět? Bežte si to okamžitě vpálit!

TOP SONGY 2015: Venezuelský elektronik Arca se s loňskou deskou Mutant bohužel (a tak trochu omylem) nedostal do našeho výběru nejlepších alb, tudíž si alespoň touto cestou řekněme, že ona organická mašina hledá půvab v nedokonalosti a bezvýhradně jej nachází. Osobité Arcovo fluidum funguje napříč deskou, mám-li však za sebe jmenovat pouze jednu skladbu, bude to Vanity. Protknutá zapamatovatelným ústředním motivem se tříští pod tlakem explozí, chvíli nato vstává z popela, jen aby se opět rozpadla na atomy.

TOP SONGY 2015: Prurient na své loňské desce Frozen Niagara Falls představil techno a disko v molekulární a zmražené podobě, jako součást komplexnějšího celku obsahujícího mimo jiné noise, ambient či drone. Hymna Dragonflies To Sew You Up ční nad zbytkem alba jako vrchol Hozomeenu nad Rossovým jezerem. Bicí jako dělostřelecká baráž od začátku kontrastují s klavírem. Postupně je rozpor umocněn novými soupeři – hrdelním rykem a zasněnými synťáky. A pak… nejmocnější eskalace ve vesmíru roku 2015. Láska na první pohled.

Je tomu rok a čtyři měsíce, kdy vydali islandští králové atmosféry v pořadí již pátou studiovou nahrávku Ótta, již se nyní chystají odprezentovat pražskému publiku v kompletní délce a za doprovodu smyčcového souboru a klavíru.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.